Anasayfa / Dini Sözler / Dil ve Dini Sözler

Dil ve Dini Sözler

Dilin dost kazanmanın önemli bir aracı olduğu ve yanı sıra bir çok afeti de beraberinde barındırdığı bilinen bir gerçektir. Nitekim, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Dili tatlı olanın dostu çok olur” buyurmakla, insanların hatalarının çoğunun dilinden geldiğini, ibadetin en kolaylarından birinin de susmak ve iyi huylu olmak şeklinde belirtmektedir. Yine Hz. Peygamber (s.a.v.) “Ey insan oğlu ne vakit kalbinde bir darlık, bedeninde bir hastalık, rızkında bir noksanlık görüyorsan bil ki boş söz konuşuyorsun” buyurmaktadır. Dini doğru olmayanın lisanının da doğru olmadığı, lisanı doğru olmayanın da kalbinin doğru olmadığı bir başka sözleridir.

Hz. Ömer (r.a.) bir sözünde diyor ki; “Nasihatçileri olmayan ve nasihatleri sevmeyen bir millette hayır yoktur”. Bugün öyle bir dünyada ve öyle bir toplumda yaşıyoruz ki nasihatçiler parmakla sayılacak kadar az ve nasihatleri sevenler isee bir kaç damla gibi.. Günahlardan sakındıran, tövbeye davet eden, ilim, amel, ihlas açısından tam ve mükemmel, fuzuli sözleri terketmiş, ümmetin derdini dert edinmiş, insan-ı kamiller parmakla sayılacak kadar azaldı.

O insan-ı kamiller ki, onlar Allah’ın veli kulları, Allah’ın dostları, Hakk aşıklarının aramızda bulunuşu, yürüyüşü, duası ve susuşu bile gazab-ı ilahi’nin üzerimize yağmasına engel. Onlar, “Rabbinin yoluna hikmetli söz ve güzel öğütle davet et.” (Nahl, 125) ayetinin sırrınca hal ve kalleriyle bizler için birer kurtulu sığınağı oldular.

İşte onların sözlerinden sizler için bir demet hazırladık. Bu sözler ki, söyleyenler tarafından bizzat yaşanmış kalpten çıkan sözler.. Kalpten çıktığı için kalplere tesir etmiş, yaşanan ve yaşayan sözler. Günümüz insanını iyiye doğruya sevk eden dini sözler insanların hayatına ışık olmuş, onların dünya ve ahiret saadetinin temellerinin atılmasına vesile olmuştur.

İhtiyaca binaen söylenen yahut terennüm edilen bu sözlerden Allah Dostlarından Yaşayan Sözler kitabından iktibaslar yapılarak sizlere ulaştırılmıştır. İhtiyaç duyuldukça söylenen bu hikmetli sözler ile gönüller sürur duyacak, kalplerin pası silinecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir