Hz. Muhammed Nezaketli ve Nazikti

Hz. Muhammed Nezaketli ve Nazikti

Hz. Muhammed nezaketi, zarafeti ortama ve şartlara bağlı değildir. Doğasından gelmektedir. Kendisi ile konuşanı tüm dikkatini vererek dinlerdi. Dinlerken de tüm vücuduyla ona doğru döner, tokalaştığı zaman karşısındaki elini çekmeden çekmez, yanındaki ayrılmadan ilk ayrılan o olmazdı. Kendisine hediye getirildiğinde eğer bir yiyecekse ilk önce hediyeyi getirenin yemesini bekler daha sonra kendi yemeye başlardı. Medine’nin en uzak yerinde olsa bile her duyduğu hastayı ziyaret ederdi. Her hastaya ilgilenip moral vermiştir.

Arkadaşının Evinde Namaz Kılmıştır

Bir arkadaşının gözleri neredeyse hiç görmez olmuştur. Mescide gelmekte sıkıntı çekmektedir. Kendi evinde kılmak zorunda kalacağı namazları gönül rahatlığıyla kılabilmek için Hz. Muhammed’den bir ricada bulunur. Arkadaşı, “Ey Allah’ın elçisi! Benim evime kadar gelip orada da iki rekat namaz kılar mısın?” Ertesi gün Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir ile birlikte arkadaşının evinde namaz kılmaktadır.

Hz. Muhammed Nezaket

Arkadaşını Rencide Etmeden Yardım Etmiştir

Fakir arkadaşlarından Abdullah oğlu Cabir, yeni evlidir ve ciddi bir geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Arkadaşını bu sıkıntıdan kurtarmak istemektedir. Fakat bu yardımı yaparken onurunu rencide etmemek isteyen Hz. Muhammed, Cabir’e mal varlığını sorar. Cabir, zayıf bir deveden başka bir mal varlığım yoktur demiştir. Hz. Muhammed bunun üzerine deveye talip olur. Ücretini yolculuktan Medine’ye döndüğünde öder. Alışveriş bittiği zaman Hz. Muhammed deveyi tekrar Cabir’e hediye eder. Bu olayı duyan bir yahudi kulaklarına inanamaz ve şöyle der, ” Deveyi önce satın aldı, sonra da hediye mi etti?” Hz. Muhammed ayrıca o gece Cabir’e dünya ve ahiret mutluluğu için uzun uzun dua etmiştir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.