Kunut Duaları

Kunut Duaları

Kunut, vitir namazının üçüncü rekatında rükudan önce yapılan duanın adıdır. Yatsı namazından sonra kılınan vacip vitir namazının son rekatında Fatiha ve zamm-ı sure okunduktan sonra ayakta iken “Allahü Ekber” diyerek eller kaldırılır ve Kunut duaları okunur, sonradan rükûa varılır. Kunut 1 ve Kunut 2 dualarından oluşan Kunut Duaları vitirden başka namazda okunmaz.

KUNUT DUÂSI – 1

 

TÜRKÇE OKUNUŞU

Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

ANLAMI

Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

KUNUT DUÂSI-1 DİNLE ve EZBERLEKUNUT DUÂSI – 2

 

TÜRKÇE OKUNUŞU

Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsalli ve nescüdü ve ileyke nes’a ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık.

ANLAMI

Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

KUNUT DUÂSI-2 DİNLE ve EZBERLE

ŞAFİİ MEZHEBİNE GÖRE KUNUT DUASI

اَللَّهُمَّ اهْدِنِي فيِمَنْ هَدَيْتَ، وَعَافِنِي فيِمَنْ عَافَيْتَ، وَتَوَلَّنِي فيِمَنْ تَوَلَّيْتَ، وَبَارِكْ لِي فِيمَاأَعْطَيْتَ، وَقِنِي شَرَّمَا قَضَيْتَ، فَإِنَّكَ تَقْضِي وَلاَ يُقْضَى عَلَيْكَ، وَإِنَّهُ لاَيَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ، وَلاَيَعِزُّ مَنْ عَادَيْتَ، تَبَارَكْتَ رَبَّناَ وَتَعَالَيْتَ، فَلَكَ الْحَمْدُ عَلَى ماَقَضَيْتَ أَسْتَغْفِرُكَ الَّلهُمَّ وَأَتوُبُ إلَيْكَ وَصَلَّى اللهُ عَلَى سَيِّدِناَ مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمْ

ŞAFİİ MEZHEBİNE GÖRE KUNUT DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU

Allahümmeh-dini fi men hedeyte ve afini fi men afeyte ve tevelleni fi men tevelleyte ve barik li fima a’tayte ve kini şerre ma kadayte feinnke takdi vela yukda aleyke ve innehu la yezillu men valeyte vela yeizzu men adeyte tebarekte Rabbena ve tealeyte felekel-hamdu ala ma kadayte estağfirukellahümme ve etubu ileyke ve sallallahu ala Muhammedin-in-nebiyyil-ummiyyi ve ala Alihi ve 

ŞAFİİ MEZHEBİNE GÖRE KUNUT DUASI ANLAMI

Allâhım hidayete erdirdiklerin arasında beni de hidayete erdir. Afiyete erdirdiklerin arasında bana da afiyet ver. Himayene aldıkların arasında beni de himayene al. Verdiğin şeyleri benim için bereketli kıl. Hükmettiğin şeylerin şerrinden beni koru. Şüphesiz sen hükmedersin sana hükmedilemez. Doğrusu, himayene aldığın kimse alçalmaz. Düşmanlık ettiğin kimse de yükselemez. Sen, kutlu ve yücesin ey Rabbimiz! Verdiğin hükümden dolayı sana hamd olsun. Sana yönelip tövbe ediyor ve senden beni bağışlamanı diliyorum. Allah’ın salât ve selamı Efendimiz Muhammed’e, O’nun ailesinin ve ashabının üzerine olsun.

ŞAFİİ MEZHEBİNE GÖRE KUNUT DUASI DİNLEYORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.