Orucu Neler Bozar?

Orucu Neler Bozar?

Ramazan ayında oruç tutan herkes için, potansiyel olarak oruçlarını geçersiz kılabilecek bazı durumlar ve faaliyetler konusunda şüpheler ortaya çıkar. Peki orucu neler bozar?

Yüzme Havuzuna Girmek veya Duş Almak

Yüzme havuzuna girmek bir insanın orucunu bozmaz ama su ağzından boğaz içine veya burnun içine girerse, çoğu durumda karına ulaştığı için bozulur. Bu yüzden oruç tutan biri yüzme havuzundan veya duşlardan kaçınmalı, aksi takdirde oruçları sayılmaz.

Diş Fırçalama ve Gargara

Diş macunu ve bir fırça kullanarak dişlerinizi fırçalamanız önerilmez, çünkü macun boğazınıza ulaşabilir. Bunlar söz konusu olduğunda temkinli olmak daha iyidir.

Kulak Damlaları, Burun Spreyleri ve Göz Damlaları

Kulaklara giren su veya kulak damlaları hızlı bir şekilde karın bölgesine ulaşabilir. Burun spreyleri karnına ulaşırsa orucunuz bozulur, bu nedenle insanlar önlem almalıdır. Göz damlası gelince, akademisyenler bu konuda farklıdır, bu yüzden oruç saatlerinde acilen almaları gerekmedikçe insanların bundan kaçınmasını tavsiye edilir.

Makyaj Yapmak Ve Saç Boyamak Orucu Bozar Mı?

Oruç, bir şey içmek veya yemek yemekten dolayı bozulur. Saç boyamak ve makyaj yapmak bu kapsamda olmadığından orucu bozmamaktadır.

Kusmak Orucu Bozar Mı?

Kusma miktarı az veya çok olsun kendiliğinden gelen kusma orucu bozmaz. Ayrıca mideden ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de orucu bozmaz. Bireyin kendi isteğiyle kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hz. Peygamber, “Oruçlu biri kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim bile bile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Eşlerin Oruçluyken İlişki Durumları

Ramazanda oruçlu olan biri cinsel ilişkiye girmesi orucunu bozar. Eşlerin birbirlerini sarılması veya öpmesi oruçlarını bozdurmamaktadır. Ancak bu durumlarda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256).

orucu ne bozar

Bir Kadın Adet Görmeye Başlarsa Ne Yapmalıdır?

Oruclu olan bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucu bozulur. Temizlendiği zaman bu günün orucunu da kaza eder (Merğînânî, el-Hidâye, II, 276). İftar saatine kadar oruçlu gibi devam etmesi doğru değildir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.