Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutmalıdır

Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutmalıdır

Yüce Allah’a cc karşı kulluk görevimizi yerine getirmek, O’nun verdiği nimetlere karşı şükretmak amacıyla yaptığımız ibadetlerden biri de Oruç ibadetidir.

Oruç, tan yerinin ağarmasıyla başlayıp akşam güneş batıncaya kadar insanın yeme, içme ve bazı isteklerden vazgeçmek suretiyle yerine getirilen bir  ibadettir.

Oruç ibadeti İslam’ın beş şartından biri olup belli şartları taşıyan müslümanlara farzdır.

Oruç İbadetinin Farz Oluşuyla İlgili Bazı Deliller

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara Sûresi 183)

Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Sûresi 184)

(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara Sûresi 185)

Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe Sûresi 112)

“Ye, iç, gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görecek olursan, “Şüphesiz ben Rahmân’a susmayı (oruç) adadım. Bugün hiçbir insan ile konuşmayacağım” de. (Meryem Sûresi 26)

Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona, sizden daha hayırlı, Müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir. (Tahrim Sûresi 5)

Oruç Kimlere Farzdır?

1- Müslüman Olmak

Kur’an-ı Kerim’de belirtildiği üzere Oruç ibadeti önceki kavimlere de farz kılınmıştı. İslam dini açısımdan düşündüğümüzde Kur’an-ı Kerim’de belirtilen oruç ibadetinden sorumlu olmanın ilk şartı müsslüman olmaktır.

2- Akıllı Olmak

İslam dinine göre ibadetlerden sorumlu olmanın şartlarından biri de kişinin akıl sahibi olmasıdır. Akıl sağlığı yerinde olmayan insanlar diğer inadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinsen de sorumlu değildir.

3- Ergenlik Çağına Girmiş Olmak

Ergenlik çağına girmemiş insanlar da dinim emir be yasaklarından sorumlu değildir. Ergenlik çağına girmemiş bireyler sorumlu olmasalar bile ibadetlere alışmaları açısımdan Namaz kılmalı, güçleri yetiyorsa da belirli aralıklarla oruç tutmalıdırlar. Zaten çocukların çoğu oruç tutma konusumda çom istekli olup Ramazanın bir kısmında oruç tutarlar.

4- Oruç Tutmaya Güç Yetirmek

Orucun farz olması için oruç tutacak kişinin sağlığının yerinde olması gerekir.

Oruç tutamayacak kadar hasta, iyileşme ümidi olmayan hastalar ve oruç tutamayacak kadar yaşlı olan müslümanlara oruç farz değildir.

Sağlık durımu sonradan düzelen müslümamlar tutamadıkları ramazan oruçlarınımyerine kaza orucu tutmalıdırlar.

5- Mukim Olanlar ( Yolcu Olmayanlar)

Ramazan ayında yolculuk yapan müslümanlara yolcu oldukları süre boyunca Ramazan Orucu farz değildir. Bu durumda olanlar da tutamadıkları oruçlar için ramazan ayından sonra kaza orucu tutmalıdırlar.

6- Oruç Tutmaya Engeli Durumu Olmamak

Hamile, adetli, loğusa ve bebek emziren kadınlar bu durumları bitene kadar oruç onlara da farz değildir. Bunlar da daha sonra oruçlarını kaza ederler.

Sonuç olarak, İslam dini insana büyük değer vermektedir. Yüce Allah’ın cc insana verdiği bütün sorumluluklar insanın hem dünyada hem de ahirette mutlu olabilmeleri içindir. Yaptığımız ibadetlerin tamamı hem Allah’ın cc rızasını kazandırırken hem de ruh ve beden sağlığımız için büyük önem taşımaktadır.

Yüce Allah gücümüzün yetmeyeceği hiç bir sorumluluk yüklenmediğini belirtmiştir. İbadetlerimizi yerine getiriken de içinde bulunduğumuz durumlara göre yüce Allah tarafından gerekli kolaylıklar sağlamıştır.

Selam ve dua ile…YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.