Ramazan Ayı’nın Önemi

Ramazan Ayı’nın Önemi

On bir ayın sultanı olarak anılan Ramazan Ayı islam alemi için büyük bir öneme sahiptir. Ramazan ayını önemli kılan pek çok özelliği vardır. Ramazan ayını önemli kılan bazı özellikleri burada sunmaya çalışacağız.

1.Ramazan Orucu

Ramazan ayı denince akla ilk gelen şey elbette ki Ramazan Orucudur. Ramazan orucu belirli şartları taşıyan müslümanların üzerine farz kılınmış bir ibadettir. Ramazan orucu Allah rızası için nefsi belli bir müddet sevdiği şeylerden mahrum bırakıp terbiye etme eylemidir.

Ramazan ayında oruç tutan insan hem her yönüyle iradesini güçlendirir hem de nimetlerim değerini daha iyi anlar. Yediği yemeğin içtiği suyun önemini kavrar. Bu sayede dünyanın birçok yerinde yemek ve su bulmakta sıkıntı yaşayan insanların halini anlar.

2.Kur’n-ı Kerim Ramazan Ayında İndirilmiştir.

İslam dininin kutsal kitabı, dünya hayatının rehberi, Allah’ın cc kelamı olan Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır.

 

 O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredersiniz diye (uygun hükümler gönderiyor). (bakara 185)

Allah’ın gönderdiği tevhid dininin son halkası olan İslam dininin kutsal kitabı bu ayda indirilmeye başlandığı için Ramazan ayını daha da önemli kılmaktadır. Zira Kur’an-ı Kerim indirlmeye başlandığında dünyada Allah’a cc inananların emel edeceği rehber edineceği başka bir kaynak kalmamıştı. Allah’ın cc daha önce gönderdiği kutsal kitaplar tahrif edilmişti. Dünya ve ahiret hayatının yegane klavuzu olan Kur’an-ı Kerim bize Ramazan Ayında hediye edilmiştir.

3.Hz Muhammede’ Peygamberliğin Verilmesi

Alemlere Rahmet son peygamber Hz. Muhammed’e (SAV) Hicri 610 yılında ilk vahiy indirilmiştir. Hz Muhammed (SAV) batıl olan şirk sistemlerini yıkan peygamberler sissileainin son halkasıdır. Odun getirmiş olduğu ilahi sistem tüm dünyanın kaderini değiştirmiştir.

Tamamen bataklığa gömülmüş cahiliye toplumları üzerinde öyle bir tesir göstermiştir ki insanın hayran kalmaması mümkün değildir. Peygamber efendimizin ramazan ayında peygamber olarak gönderilmesi ramazan ayını daha da önemli kılmaktadır.

4. Kadir Gecesi Ramazan Ayında Bulunmaktadır. 

Ramazan ayını en önemli kılan özelliklerinden bir tanesi de bu ayda kadir gecesinin bulunmasıdır. Kadir gecesi öyle bir ki gecedir ki BİN aydan daha hayırlıdır.

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla
 
1.Biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik.
2.Sen Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?
3.Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
4.O gecede melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle her türlü iş için yeryüzüne iner de iner.
5.Bütünüyle esenliktir o gece, tâ şafak atıncaya kadar.

 

Bin ay neredeyse bir insan ömründen fazladır. Bu geceyi hakkıyla ihya eden müminlerin bir ömürlük mükafatı bir gecede kazanacağı belirtilmiştir. Kadir gecesinin bu ayda bulunması Ramazan ayına ayrı bir değer katmaktadır. YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.