Anasayfa / Namaz Duaları / Ettehiyyatü Duası

Ettehiyyatü Duası

Ettehiyyatü Duası, tüm namazların son oturuşunda (kade-i ahirede); iki rekattan fazla olan (üç veya dört rekatlı) namazlarda, ikinci rekatın sonundaki oturuşta da okunmaktadır. İlk ve son oturuşta tahiyyat duasını okumak vacip, kade-i ahirede Ettehiyyatü duası okuyacak kadar oturmak farzdır. Okunmadığı (unutulduğu) durumlarda, namaz iade edilmez. Fakat namaz sonunda sehiv secdesi yapmak icap eder. Ettehiyyatü (tahiyyat) duası hiç bir yerde sesli okunmaz, daima sessiz okunmaktadır.

OKUNUŞU

Ettehiyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetüllahi ve berakâtühüh. Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasülüh

ANLAMI

Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.

ETTEHİYYÂTÜ DUÂSI DİNLE ve EZBERLE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir