Anasayfa / Oruç / Denize Girmek Orucu Bozar mı?

Denize Girmek Orucu Bozar mı?

Denize girip yıkanmak orucu bozmaz. Yine suya dalıp kulağına su kaçması orucu bozmaz.
Ali Efendi Fetvalarından; “Oruçlu bulunan kimse, bir çaya dalıp yıkansa boğazına su gitmediği takdirde orucu bozulmaz” (H.Ec. 1/22) hükmü kayıtlıdır.
Yine Diyanet İşleri Yüksek Kurulu bu husustaki soruya şu şeklide yanıt vermiştir: “Ağız ve burundan su kaçırmamak kaydıyla denize girmekle oruç bozulmaz. Fakat denize giren kimse, yüzme esnasında gelen dalgalar karşısında veya başka bir şekilde su yutabilir. Bu itibarla oruçlu iken denize girmekten kaçınmak daha ihtiyatlıdır.”

Resûl-i Ekrem (sav)’in: “Sana şüphe veren şeyi terket, şüphe vermeyen şeye bak!..”(İbn-i Hümam, Fethû’l Kadir) buyurduğu bilinmektedir. Dolayısıyla her mü’min; oruç ibadeti hususunda titiz olmak mecburiyetindedir. Meselâ; oruçlu iken banyo yapmak veya denize girmek, yutmamak şartı ile herhangi bir şeyin tadına bakmak ve bunun gibi birçok husus için “Mekruh”tur denilmiştir. Ancak meşru bir özür halinde cevaz verilmiş! Meşru bir özür mevcud değilken; birşeyin tadına bakan veya denize giren kimse, oruç ibadetini tehlikeye sokmuş demektir! (Yusuf Kerimoğlu, Emanet ve Ehliyet, Oruç, 823. madde)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir