Ahlak ile İlgili Sözler

Ahlak ile İlgili Sözler

Ahlak; huy, mizaçlar, seciyeler manasında bir kavram olup, “insanın bir amaca yönelik olarak kendi arzusu ile iyi davranışlarda bulunup kötülüklerden uzak olmasıdır” şeklinde tanımlanabilir.

Şimdi Allah dostları ve İslam büyüklerinin Ahlak ile ilgili sözlerini sizlere aktaracağız:

Makamların en üstünü; kötü bir huyu, bir huya çevirmektir. – Sehl bin Abdullah Tüsteri (k.s.)

Ahlâk iyi olmadıktan sonra, kılınan namazın, tutulan orucun çok olmasının önemi yoktur. Hattâ sadaka ve mücâhede (nefsini yenmeye çalışma) bile hiçtir. Bu yolda yükselenler, ne namazla, ne oruçla yükseldiler. Ne sadaka ile, ne de mücâhede ile üstün dereceler buldular. Yükselen, ancak iyi huyla yükseldi. Çünkü Resûl-i Ekrem Efendimiz; “Kıyamet günü, bana en yakın olanınız, huy ve ahlâk bakımından en güzel olanınızdır” buyurdu”. – İbn-i Atâ (k.s.)

Allahû Teâlâ’nın sana istediğin şekilde lütuf ve ihsânda bulunmasını istiyorsan, onun kullarına O’nun istediği gibi davranman lâzımdır. – Salih bin Beşir el-Mürrî (k.s)

Güzel ahlâk, başkalarına eziyet etmemek ve güçlüklere katlanmaktır. – Şâh Şûcâ Kirmanî (k.s)

Eğer bir kimse bana âhiretim ile ilgili bir defâ bir iyilik edip, dünyâ ile ilgili binlerce kötülük etse, ben onun bir defâ yaptığı iyiliğe nazar ederim. Çünkü iyi ahlâk bunu icâb ettirir. – Şems-i Tebrîzî (k.s)

Eğer biz İslam ahlakının ve hakaik-i imaniyenin kemâlatını efalimiz izhar etsek, sair dinlerin tâbileri elbette cemaatlerle İslâmiyete girecekler. – Bediuzzamaa Said Nursi (k.s.)YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.