Arkadaş ile İlgili Sözler

Arkadaş ile İlgili Sözler

Arkadaş; Düşünce ve huyları birbirine yakın olan kimselerin kurduğu dostluktur. Arkadaş aynı zamanda kendisine yakınlık ve dostluk duyulan kimsedir.

Şimdi Allah dostları ve İslam büyüklerinin Arkadaş ile ilgili sözlerini sizlere aktaracağız:

Azarlaması çok olanın arkadaşları az olur. – Fudayl bin lyab (r.a.)

Seni ilgilendirmeyen şeyde ileri geri laflar etme! Düşmanını tanı! Sadece çok güvenilir arkadaşından emin ol, ondan korkma! Unutma! Emin kişi; sadece Allah’tan korkan kişidir. Günahkâr adamla yol arkadaşlığı etme ki, sana yaptığı kötülükleri öğretmesin! Ona sakın bu sırlarını açma! Danışacağın zaman Aziz Allah’tan başka hiç kimseden korkmayan iyi insanlara danış. – Hz. Ömer (r.a.)

Bir müslüman kardeşinin seni kınaması, onu büsbütün kaybetmekten daha iyidir. – Ebu Derdâ (r.a.)

Senin hatırını, ihtiyacını giderecek kadar mühimseyen adamı dost edinme! Çünkü ihtiyacı bitince muhabbeti kesilecektir. Güzel huylara sahip vefakâr insanları dost edin. Onlar seni gözetir ve onların yardımı sana yeter. – Ömer bin Abdülaziz (k.s.)

Sırrını kendisine emânet edemiyeceğin bir kimseyi, kendine kardeş edinme, çünkü o sana uzaktır. – Hudeyb bin Ebi Sâbit (r.a.)

İnsan kiminle arkadaşlık yapacağını bilmelidir. Şayet Allah düşmanlarıyla arkadaşlık yaparsa, onlarla dostluk kurarsa, mutlaka o kimselerden kendisine de Allah düşmanlığı sirâyet eder. Eğer sirayet etmese onlarla arkadaşlık yapması mümkün olmaz.  – Abdülhakim el-Hüseyni (k.s)

Herkesi bir tutan kimse arkadaşsız kalır. – Meymun bin Mihrân (k.s.)

“Allah yolundaki kardeşlik nedir?” diye sorulduğunda şu cevabı verdi:
Bu bir yoldur ki dikenler bitmiş de artık kimse onda yürümüyor” – Ebu Süfyan es-Sevri (k.s.)

Kendisini idare etmeye çalışıp bazan özür dilemek durumunda bulunduğu kimse ile aranızda kardeşlik var sayılmaz. – İmam-ı Şafiî (k.s.)

Dost çoğaldıkça hukuk da çoğalır. Kardeşlerine gücü yettiği kadar yardımda bulunmayan kimse, onları gücü yettiği
kadar sevmemiş olur – Amr bin el-Âs (r.a.)YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.