Hz. Muhammed Merhametliydi

Hz. Muhammed Merhametliydi

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) güzel ahlakından bir tanesi de merhametli oluşuydu. Son ve evrensel peygamber olan Hz. Muhammed eşsiz bir acıma duygusuna sahipti. Sıkıntı içinde birini gördüğünde onun için elinden gelen her şeyi yapardı.

Hz. Muhammed (s.a.v), âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir:

“Doğrusu bu Kur’an’da, kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (21/106-7)

Yüce Allah (cc)  Kur’an-ı Kerim’de Hz. Muhammed’in (s.a.s) alemlere rahmet olarak gönderildiğini buyurmuştur.

O’nun merhameti öyle bir merhamet ki kendisine devalarca kötülük eden insanlara karşı güçlendiğinde, onları hep affetmiştir, asla intikam almamıştır onlardan.

Hz. Muhammed (s.a.v) peygamber olarak gönderildiğinde Mekke’de davetine icabet edilmeyince Taif şehrine yönelmiştir. Taif’te de müşrikler çocukların ve kölelerin ellerine taşlar vererek Hz. Muhammed (s.a.v) ve yanında bulunan manevi evladı Zeyd’i (r.a) taşlatmışlardır. Öyle ki peygamber efendimiz (s.av) ve Zeyd hıristiyan iki kardeşin bahçesine sığındıklarında kanlar içerisinde kalmışlardı. Peygamber efendimizin (s.a.v) yanına gelen Hz. Cebrail O’na istersen bu iki dağı taiflilerin üstüne yıkayım demiştir. Ancak efemdimiz “Hayır” onlar peygamber olduğu bilmiyorlar deyip onlara merhamet edilmesini istemiştir.

Peygamber efendimiz (s.a.s) bedir savaşında esir düşen müşriklerden okuma yazma bilenlerin her birininmüslümanlardan 10 kişiye okuma yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakmıştır. Okuma yazma bilmeyenlerden canları karşılığında fidye istenmiştir. Fidye verecek durumda olöayanları da karşılıksız bir şekilde serbest bırakarak onlara merhamet göstermiştir.

Peygamber efensimizin (s.a.s) en büyük destekçilerinden olan ve onu hiç terketmeyen kahraman amcası Hz. Hamza hendek savaşında şehid edilmiştir. Onu şehid eden Vahşi ismindeki köle daha sonraları müslüman olmuştur. Peygamber efendimiz ona da merhamet etmiştir.

Bir defasımda kendisine eziyet edilen bir eşşek gören peygamber efendimiz (s.a.s) bu hayvanı bu hale getirene lanet olsun diyerek. Hayvanlara merhamet edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Yine bir defasında Hz. Aişe devesine hafif bir defasında vurmuş ancak efendimiz onu bu davranışından dolayı uyarmıştır. Hayvanlara karşı merhametli olunması gerektiğini söylemiştir.

Hicri 630 yılında Mekke fethedilmiştir. Mekkenin fethine kadar geçen sürede müşrikler pek çok kötülük yapmışlar peygamber efendimiz ve diğer Müslümanlara. Ancak peygamber efendimiz hiç birinden intikam almamış hepsini bağışlamıştır.

Peygamber efendimiz (s.a.s) kainata Rahmet kaynağı olarak gönderilmiştir. Onun merhameti sanece insanlar için değildi elbette. O bütün mahlukatlara karşı merhametliydi. Onun merhametini birkaç satırla açıklamak mümkün değildir. Biz sadece burada birkaç örnek verdik.

Bizim için üstün bir güzel ahlak örneği olan efendimizin izinde olmamız gerekir. Bizim de dünyadaki bütün canlılara karşı merhamet göstermemiz gerekmektedir. Unutmamız gerekir ki merhamet etmeyene ahiret gününde merhamet edilmeyecektir.

 YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.