Hac Çeşitleri

Hac
Hac Çeşitleri

Hüküm açısından hac farz, vâcip ve nâfile olarak üçe ayrılır.
1. Farz olan hac. Belirli şartları taşıyan kimsenin ilk yapacağı hacdır.
2. Vâcip olan hac. Bir kimsenin adayarak kendine gerekli kıldığı hac ve başlanan bir nâfile haccın bozulması nedeniyle kazâ yapılan hacdır.
3. Nâfile olan hac. Henüz haccetmekle yükümlü bulunmayan çocuğun ve farz olan haccı yapmış olan kimsenin daha sonraki yapacağı hacdır.

Yerine getirilişi itibariyle de hac yine üç kısımdır:
4. İfrad haccı. Umresiz olarak yapılan farz, vâcip veya nâfile hacdır. İhrama girilirken sadece hacca niyet edilir. İfrad haccında şükür kurbanı kesmek vâcip değildir. İsteyen nâfile olarak kesebilir. İfrad haccı yapana “müfrid” denir.
5. Temettü’ haccı. Aynı yılın hac aylarında umre ve hac ibadetlerini ayrı ayrı ihramda yapmaktır. Temettü’ haccında ihrama giren kimse umreye niyet eder. Umre yaptıktan sonra ihramdan çıkar, hac günlerinde yeniden ihrama girerek hac vazifelerini yapar. Şükür kurbanı kesmesi vâciptir. Bu haccı yapana “mütemetti” denir.

6. Kırân haccı. İhrama girerken hac ve umreye birlikte niyet ederek yapılan hacdır. Hac ve umre tek ihramla yapılır. Umre bitince ihramdan çıkılmaz, hac günlerine kadar ihramda kalınır, bu arada bütün ihram yasaklarından sakınır ve haccı bitirince ihramdan çıkar. Kırân haccı yapana şükür kurbanı kesmesi vâciptir. Bu haccı yapana “kârin” denir.

Temettü’ haccı ifrad haccından, kırân haccı da temettü’ haccından daha faziletlidir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.