Adak Kurbanı

Adak Kurbanı

Bir akit sonucu kesilen kurbana Adak Kurbanı denir. Örneğin, bir kişinin “Şu işim olursa Allah rızası için bir kurban keseceğim” dese işi olduğu zaman bir kurban kesmesi vacip olur.
Adak kurbanı her zaman kesilebilir. Kurban bayramı günlerinde kesilmesi şart değildir. Ancak kişinin isteği yerine geldikten sonra kurban kesmeyi mümkün olduğunca geciktirmemelidir.
Adak kurbanı, ancak kurban edilecek (koyun, sığır ve deve gibi dört ayaklı) hayvanlardan olur. Tavuk, horoz, kaz ve hindi gibi hayvanlardan adak kurbanı olmaz.
Kişi adadığı kurbanın etinden yiyemeyeği gibi eşi, usul (annesi, babası, dedeleri, nineleri) ve fürûu (çocukları ile torunları) da yiyemez. Bunun tamamının yoksullara tasadduk edilmesi gerekir. Eğer yememesi gerekenler yiyecek olursa, yediklerinin kıymetini fakirlere vermelidir. Adak kurbanın derisi de eti gibi yalnız fakirlere verilir.
Bir kimse “Allah için çocuğumu kurban edeceğim” dese, İmam-ı Azam ile İmam Muhammed’e göre bu durumda o kimsenin bir koyun veya keçi kesmesi gerekir. İmam Ebu Yusuf’a göre bir şey gerekmez (Şafiilere göre de bu durumda bir şey yapmak gerekmez).

Adak kurbanının bağlayıcı olabilmesi için başlıca şartlar şunlardır:
1- Adanan kurbanın türü kurban olabilecek hayvanlardan olmalıdır. Bir kimse “Horoz veya tavuk kurban edeceğim” dese bu bağlayıcı olmaz. Çünkü horoz ve tavuk kurban olabilecek hayvan türünden değildir. Fakat bir tavuk veya horoz etini tasadduk etmeyi adayabilir. Bu durumda adağın türü kan akıtmaktan tasadduka dönüşür.
2- Adanan kurban, adayanın malından fazla olmamalıdır. Kurban adayanın kurban kesecek kadar malı veya alım gücü yoksa yapılan adak bağlayıcı olmaz.
3- Kurban yalnız Allah rızası için adanmış olmalıdır. Mesela, bir kimse “Hastam iyileşirse filan türbeye kurban keseceğim” dese bu kurban bağlayıcı olmaz. Çünkü bu tür kurban Allah rızası için adanan bir kurban sayılmaz.
Kurban kesmek bir ibadet olup Allah’tan başkası için yapılması caiz değildir.
4- Adanan kurban kendisine zaten vacip olan bir kurban olmamalıdır. Örneğin, zengin bir kimsenin kendisine vacip olan kurban kesmeyi adaması gibi. (Hasip Asutay, Sorular ve Cevaplar)YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.