Akika Kurbanı

Akika Kurbanı

Yeni doğan çocuğun ilk saçlarına “Akika” denilir. Akika’nın İslami adı “Nesike“dir. Yeni doğan çocuk için Cenâb-ı Hakk’a şükür olmak üzere kesilen hayvana Akika Kurbanı denilir.

Bu kurban, çocuğun doğumundan ergenlik çağına kadar kesilebilir. Yedinci gün kesilmesi daha faziletlidir.
Çocuğun yedinci gün adı konur, varsa ve kesilmesi bir zarar vermeyecekse saçı kesilir. Kesilen saç miktarınca altın veya gümüşün sadaka olarak verilmesi sünnettir. Kurbanın da aynı günde kesilmesi müstehaptır.

Akika, bizce mubah ve güzeldir. Üç imama göre ise sünnettir. Zahiriyye mezhebinde vaciptir. Akîka kurbanı kesen sevap kazanır. Kesmemenin günahı yoktur.

Kurban kesilebilme şartlarını taşıyan hayvanlar, akîka kurbanı olarak da kesilebilirler. Akîka kurbanı kesilirken “Bismillâhi Allahüekber, Allahım! Bu senin rızân için kesilen, filan kimsenin akîka kurbanıdır” denilir.

Akika kurbanının kemikleri, çocuğun sağlık ve selametine bir hayır dileği olsun diye kırılmayıp, yalnız ek yerlerinden ayrılır ve öylece pişirilir. Bunu yapmak müstehabdır. (Kırılarak pişirilse de mekruh olmaz) Diğer bir bakımdan da çocuğun mütevazi olmasına ve kötü huylardan korunmuş olmasına bir işaret olsun diye kemiklerin kırılması müstehab görülmüştür. Sonra bu kemikler bir yere gömülür.

Akîka kurbanının etinden sahibi yiyebilir, başkalarına ikram edebilir. Sadaka olarak dağıtabilir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.