Abdest Namazı

Abdest Namazı

Abdest ve gusül namazı, abdest alındıktan veya gusül yapıldıktan sonra fazla vakit geçirmeden kılınan iki rekatlık bir nafile namazdır.
Abdest ve gusül namazı menduptur. Peygamberimiz “Her kim şu benim aldığım gibi abdest alır ve aklından bir şey geçirmeyerek iki rek‘at namaz kılarsa geçmiş günahları affolunur” buyurmuştur (Buhârî, “Vudû”, 14; Müslim, “Tahâret”, 5, 6, 17).
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Bilâl’e: “Bilâl! Müslüman olduktan sonra yaptığın ibadetler arasında en fazla sevap beklediğin hangisidir? Çünkü ben cennette, senin ayakkabılarının tıkırtısını önümde duydum” diye sordu.
Bilâl de: – Gece veya gündüz abdest aldıktan sonra bu abdestle kılabildiğim kadar namaz kılarım. En fazla sevap beklediğim ibadet budur, dedi.” (Buhârî, Teheccüd 17, Tevhîd 47; Müslim, Fezâilü’s-sahâbe 108) Bu sebeple, abdest alındıktan sonra veya gusül yapıldıktan sonra iki rekat namaz kılmak güzel karşılanmıştır. Bu namaz, Hanefîler’e göre mendup (müstehap), Şâfiîler’e göre sünnettir.
Abdest alındıktan veya gusül yapıldıktan sonra, başka herhangi bir namazın kılınması halinde, mesela; vakit namazı, Tahiyyetü’l-Mescid namazı ve benzeri bir namaz kılınırsa; kılınan bu namaz, abdest veya gusül için kılınacak namaz yerine geçmiş kabul edilir. Ayrıca, abdest veya gusül namazı kılmaya gerek yoktur. Abdest veya guslün, kerahet vakitlerinde alınmış olması halinde bu namaz kılınmaz.

Abdest Namazı Nasıl Kılınır?
Bu namaza “Niyet ettim Allah rızası için almış olduğum abdest sonrası iki rekat namaz kılmaya” veya “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Abdest Şükür namazı kılmaya” şeklinde niyet edilerek, sabah namazının sünneti gibi 2 rekat namaz kılınır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.