Akşam Namazı Kaç Rekat

Akşam Namazı Kaç Rekat

Akşam namazı beş rekattır. Üç rekat farz, iki rekat sünnet namazdan ibarettir. Önce 3 rekat akşam namazının farzı, sonra 2 rekat akşamın sünneti kılınır. Tüm rükünlerin (erkek-bayan) tek tek gösterilip anlatıldığı resimli akşam namazının kılınışı için aşağıdaki sayfalara bakınız.

Akşam Namazının Farzı
Akşam Namazının Sünneti

a-Akşam namazının farzının kılınışı:
aa- İlk rekat:
“Niyyet ettim Allah rızası için akşam namazının farzını kılmaya” diyerek niyet edilir ve tekbir alınır. Eller bağlandıktan sonra sübhâneke okunur. Peşinden eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denerek bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonar secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- ikinci rekat: Besmele çekilerek Fatiha okunur. Peşinden amin denerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur ve Ettehiyyâtu okunur. Sonra da ayağa kalkılır.

cc- Üçüncü rekat : Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Fatihadan sonra amin denerek rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik, peşin­den de Rabbenâ diye başlayan dualar okunarak sağa ve sola selam verilir.
b-Akşam namazının sünnetinin kılınışı:
aa- İlk rekat:
“Niyet ettim Allah rızası için akşam namazı­nın sünnetini kılmaya” denilerek niyet edildikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır. Sübhâneke, ardından da eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Amin dedikten sonra bir sûre okunur. Sonra rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- İkinci rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Peşinden amin dendikten sonra bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler ya­pıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu , Allâhumme salli, Allâhumme bârik ile Rabbenâ diye başlayan dualar okunduktan sonra sağa ve sola selam verilir.

Akşam Namazının Kılınışı Şu Şekildedir:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.