Cenaze Namazı Kılınışı

Cenaze Namazı Kılınışı

Cenaze sağ tarafı kıbleye gelecek şekilde namaz kı­lınacak yere konulur. İmam, cenazenin göğsü hizasında durur. Cemaat ayakta ve kıbleye karşı imamın arkasın­da saf bağlar. Cemaatin en az üç saftan oluşması müstehaptır. Niyette cenazenin erkek veya kadın, erkek çocuğu veya kız çocuğu olduğu belirtilir.

* İmam “Niyet ettim Allah rızası için şu erkek veya ka­dın kişinin cenaze namazını kılmaya ve ölü için duaya”  diye niyet eder ve “Allahü Ekber” diyerek tekbir getirir. Cemaat bu niyete “uydum hazır olan imama” cümle­sini de ekler. Cemaat şu şekilde de niyet edebilir: “Allah için namaza, mevta için duaya, uydum hazır olan imama, er kişi (hatun kişi veya erkek çocuğu veya kız çocuğu) niyetine” diyerek niyet edilmiş olur.
* Niyetten sonra imam yüksek sesle, cemaat sessizce “Allahü Ekber” diyerek birinci tekbiri alıp ellerini kulak hi­zasına kaldırır ve göbek altına bağlar.
* İmam ve cemaat sessizce Sübhaneke’yi okurlar. Sübhaneke’de diğer namazlarda okunmayan “ve celle senâük” cümlesi de okunur. (Sübhaneke Duası burada şu şekilde okunur: “Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük ve celle senâük ve lâ ilâhe ğayrük“)
* Eller kaldırılmadan, baş ve göz işareti yapılmadan ikinci tekbir alınır. Hem imam hem de cemaat sessizce Salli-Barik okur.  Allahümme Salli ve Barik Duaları şu şekildedir:
(Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd. Allâhümme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.)
* Sonra üçün­cü tekbir alınır ve cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyenler kolaylarına gelen başka uygun dualar da okuyabilirler. “Rabbenâ âtinâ” duası bu dualardan biridir. Cenaze duası (erkek, çocuk ve bayan mevta için) konu sonuna yazılmıştır!
* Daha sonra dördüncü tekbir alınır ve bir şey okumaksızın önce sağ tarafa, sonra sol tarafa selâm verilir ve eller yan tarafa bırakılır. Böylece cenaze namazı bitirilmiş olunur. Hanefi ve Maliki mezhebinde cenaze namazının camide klınması mekruh ise de Şafii mezhebinde beis yoktur.

Cenaze Namazının Kılınışı (Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?)

Cenaze Duası:

a- Erkek cenaze için cenaze namazı duası. “Allâhümma’ğfir lihayyinâ ve meyyitinâ ve şâhidinâ ve gaibinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve sagýrinâ ve kebîrinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ fe ahyihî ale’l-islâm ve men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ale’l-îmân. Ve hussa hâze’l-meyyite bi’r-ravhi ve’r-râhati ve’l-mağfireti ve’r-rıdvân. Allâhümme in kâne muhsinen fe zid fî ihsânihî ve in kâne müsîen fe tecâvez anhü ve lakkihi’l-emne ve’l-büşrâ ve’l-kerâmete ve’z-zülfâ, bi rahmetike yâ erhame’r-râhimîn” (Anlamı: Allahım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanlarımızı bulunmayanlarımızı, erkeğimizi kadınımızı, küçüğümüzü büyüğümüzü mağfiret buyur, bağışla. Allahım! Aramızdan yaşatacaklarını İslâm üzere yaşat, öldüreceklerini iman üzere öldür. Şurada duran ölüye, kolaylık ve rahatlık ver, onu bağışla. Bu kişi, iyi bir kimse idiyse sen onun iyiliğini artır; eğer kötü davranmış günahkâr bir kimse idiyse, sen rahmet ve merhametinle onları görmezden gel. Ona güven, müjde, ikram ve yakınlık ile mukabele et. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allahım).
b) Ölen kişi çocuk gibi mükellef olmayan bir kimse ise, duadaki ve “men teveffeytehû minnâ fe teveffehû ale’l-îmân” (öldüreceklerini iman üzere öldür) cümlesi yerine Allâhümme’c‘alhü lenâ feratan, Allâhümme’c‘alhü lenâ ecren ve zuhran, Allâhümme’c‘alhü lenâ şâfi‘an müşeffe‘an (Allahım! Sen onu bizim için önden gönderilmiş bir sevap vesilesi yap, ecir vesilesi ve âhiret azığı eyle, onu bize şefaati kabul edilen bir şefaatçi eyle!) diye dua edilir.
c) Ölen kişi kadın ise, duanın ana metni ve anlamı aynı kalmak üzere, duadaki … ve hussadan sonraki zamirler kadın yerini tutacak şekilde şöyle değiştirilir: Ve hussa hâzihi’l-meyyite bi’r-ravhi ve’r-râhati ve’l-mağfireti ve’r-rıdvân. Allâhümme in kânet muhsineten fe zid fî ihsânihâ ve in kânet müsîeten fe tecâvez anhâ ve lakkiha’l-emne.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.