Cuma Namazı Kılınışı

Cuma Namazı Kılınışı

Cuma günü öğle vaktinde ezan (dış ezan) okunur. Camiye girince dört rekat sünnet kılınır. Bu, cumanın ilk sünnetidir. Bu sünnetin kılınışı öğle namazının ilk sünneti gibidir. Niyet şöyle yapılır: “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü Cuma namazının ilk sünnetini kılma­ya.” Hatip minbere çıkmadığı sürece Cuma ilk sünneti kılınabilir. Ama hatip minbere çıkmış ise, onu dinlemek daha uygundur.
Bu ilk sünnet kılındıktan sonra hatip minbere çıkar ve oturur. Sonra cami içinde bir ezan daha okunur (iç ezan), arkasından minberde imam, cemaate hutbe okur. Cuma Hutbesi sayfamızdan hutbenin vacipleri, sünnetleri ve adabı ile ilgili meselelerde bilgi alınabilir.
Hutbeden son­ra müezzin kamet getirir; hatip de mihraba geçerek iki rekat Cuma namazının farzını kıldırır. Cemaat şöyle ni­yet eder; “ Niyet ettim Allah rızası için bugünkü Cuma namazının farzını kılmaya, uydum bu imama.” Cuma namazının kılınış şekli aynen sabah namazının farzı gibidir.
Farzdan sonra cumanın dört rekat son sünneti kılınır. Bunun kılınışı da Cumanın ilk sünneti gibidir. Sadece ni­yet ederken “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü Cuma namazının son sünnetini kılma­ya.” diye niyet edilir. Cuma namazının kılınışı böylece tamamlanmış olur.

Cuma namazının farz ve sünnetlerinden sonra kılınan dört rekatlık “zuhr-i ahîr” namazı ve onun devamında “vaktin sünneti” adıyla kılının iki rekatlık bir namaz daha vardır. Zuhr-i ahir namazı ile ilgili olarak Zuhri Ahir Namazı sayfamızda bilgi verilecektir. Vaktin sünnetine niyet edilerek sabah namazının sünneti gibi 2 rekat namaz kılındıktan sonra tesbihat yapılır.

Şimdi Cuma Namazı Nasıl Kılınır? videosu ile adım adım Cuma Namazı Kılınışı nasıl olur izleyelim:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.