Evvabin Namazı

Evvabin Namazı

Evvabin, Allahu Tealaya’ya çokça yönelen kişi anlamına gelmektedir. Evvabin namazı, Allah’a çok itaat edenlerin namazı manasındadır.
Evvabin Namazı, akşam namazının sünnetinden sonra kılınan 6 rekatlık gayr-i müekked bir namazdır. Bu konuda, Ebu Hureyre (ra) den nakledilen bir hadiste, Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır.” (Tirmizi, Salat, 431)
Bu namaz, akşam namazının müekked sünnetinin dışında altı rekatlık bir namazdır. Hanefi alimleri, bu namazın kaç selamla kılınmasının daha faziletli olacağı konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bazıları, altı rekatın tümünün bir selamla kılınmasını daha faziletli görürken, bazısı iki selamla, bazısı da üç selamla kılınmasının daha faziletli olacağını söylemişlerdir.

Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?
İki ilâ altı rekata kadar kılınabilir. Bir, iki veya üç selamla kılmak mümkündür. Evvabin Namazına niyet şöyle yapılır: “Niyet ettim Allah rızası için evvabin namazını kılmaya” demelidir. Evvabin namazı sabah namazının sünneti şeklinde 2 rekat olarak kılınır. Her iki rekatta niyeti tekrarlamak, ihtiyata uygun olur.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.