Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Cenab-ı Allah, “Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin” (el-Mâide, 5/6) buyurmaktadır. Sünnetleri ile birlikte adabına uygun şekilde gusül abdesti şu şekilde alınır:

Kimsenin görmeyeceği bir yerde gusl alınmalıdır. Banyoya avret yerleri kapalı olarak girmeye özen gösterilmelidir. Özellikle avret yerleri ve uyluklar sabunla yıkanarak iyice temizlenir ve gusül abdestine hazır hale gelinir. Sonra Besmele çekilir ve “Niyet ettim boy abdesti almaya” veya “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” şeklinde gusle niyet edilir. Eller bileklere kadar yıkanır ve ellerde yapışıp kurumuş bir şey varsa onlar temizlenir.

 

3 defa sağ avucuyla ağza bolca su verilir. Sağ el parmaklarıyla dişlerin üstü temizlenir. Gargara yapılarak ağzın içi iyice yıkanır ve ağzın içinin tamamı suyla temas ettirilir. Yalnız oruçluyken orucu sakatlamayacak derecede ağza ve burna su çekilmelidir.

 

 

Sonra 3 kez sağ elin avucuyla burna bolca su çekilir ve burun içinin temizliği yapılır. Her defasında sol el ile sümkürülür. Burnun iyice yıkanması ve içinde kuru yer kalmamasına dikkat edilmelidir.

 

 

Bundan sonra namaz abdesti gibi abdest alınır. (Yani yüz ve kollar yıkanır, baş ve boyun meshedilir ve ayaklar yıkanır.)

 

 

 

Abdest alındıktan sonra 3 defa başa, 3 defa sağ omuza ve 3 defada sol omuza su dökülür. Her su döktükçe, beden iyice ıslansın diye, bedenimiz iyice oğuşturulur. Sonrasında vücudun tümü iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. Eller ile bütün vücut ovulur. Göbek boşluğu, kulakların iç kıvrımları, küpe delikleri, diş araları, bıyık, saç ve sakal ile bunların diplerinin ıslanmasına özellikle dikkat edilir. Kadınlar ve erkeklerin saç tellerinin ve diplerinin ıslanmasına dikkat etmeli, saçta herhangi bir toka, ip ve örgü varsa bunlar sökülmelidir.

Gusülde dua okunmamalı; üzerinde örtü yok ise kıbleye dönmemeli; gereksiz yere konuşmamalıdır. Yine gusül alırken fazla su harcanmamalı, çokta kısıntıya gidilmemelidir. Gusül sonrasında bedeni bir havlu veya mendil ile silmeli ve elbiseleri giyerken çabuk hareket edilerek örtünmeye dikkat edilmelidir.

Şimdi görsel olarak işlediğimiz Boy Abdesti Nasıl Alınır? hususunu sesli ve görüntülü olarak işleyelim:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.