Hasta Namazı

Hasta Namazı

Hastalık, bedenin tabi halini kaybetmesinden meydana gelen bir güçsüzlük durumudur.
Hastalar da, akılları başlarında bulundukça bir takım din görevleri ile sorumludurlar. Bununla beraber dinimiz onların haklarında birçok kolaylık göstermiştir. Namaz hakkında bunlar için gösterilen kolaylıklar aşağıda açıklanmıştır:
1. Bir hasta, gücüne göre namaz kılmakla yükümlüdür. Ayakta durmaya gücü yetmeyen veya ayakta durması iyileşmesinin uzamasına veya hastalığının artmasına sebep olacağı anlaşılan bir hasta oturarak namaz kılar. Oturmaya da gücü yetmezse, gücüne göre yan üzeri veya sırt üstü yatarak işaretle (imâ ile) namazını kılar.
2. İma, namazda rükû ve secdeye işaret olmak üzere başı eğmektir. Bu ayakta yapılabileceği gibi oturarak da yapılabilir. Bir şeye dayanarak ayakta yapılması mümkün olan imâ yatarak yapılamaz, bu caiz değildir. Eğer hasta olan kişi ayakta durmaya gücü yeter de rükû ve secdeye gücü yetmezse kıyam ona lazım gelmez. Bu kişinin oturarak ima ile namaz kılması gerekir.
3. İmâ ile de namaz kılmaya gücü olmayan hastadan bir gün ve bir gecelik veya daha ziyade olan namazları sonraya kalır. İyileşince bunları kaza etmesi gerekir. Diğer bir rivayete göre, bir gün veya bir geceden ziyade olan namazları tamamen üzerinden düşer. Aklı başında olsa da hüküm böyledir.
4. Hastalığından dolayı oturduğu hâlde namaz kılabilen veya imâ ile kılmak zorunda olan kimse, bu hastalığı esnasında kılamadığı namazları, sağlığa kavuştuktan sonra kaza edince oturarak veya imâ ile kılamaz. Çünkü özür kalkmıştır. Fakat sağlıklı halinde kazaya bırakmış olduğu namazlarını böyle hastalığı sırasında kaza edecek olsa, oturarak veya imâ ile onları kılabilir. Çünkü gücüne göre yükümlü olur. Gücünün yetmediği bir şey ondan istenmez.
5. Namaz kılarken rahatsızlanan kimse namazın geri kalan belli rüknünü gücü yettiği şekilde tamamlar. Bir hastalık sebebiyle oturarak namaz kılan kimse rükû ve secde ettikten sonra iyileşirse namazına ayakta devam eder. Hasta olan kişinin namazını ima ile kılarken namaz esnasında rükû ve secdeye gücü yeterse namazını yeniden kılması gerekir.

Oturarak Namaz Kılmak konusunda Diyanet’e sorulan soruya verilen cevap için aşağıdaki videoyu seyredin…YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.