İkindi Namazı Kaç Rekat

İkindi Namazı Kaç Rekat

İkindi namazı sekiz rekattır. Dört rekat sünnet, dört rekat da farz namazdan ibarettir. Önce 4 rekat ikindinin sünneti, sonra 4 rekat ikindinin farzı kılınır. Tüm rükünlerin (erkek-bayan) tek tek gösterilip anlatıldığı resimli ikindi namazının kılınışı için aşağıdaki sayfalara bakınız.

İkindi Namazının Sünneti
İkindi Namazının Farzı

a- İkindi namazının sünnetin kılınışı:
aa- İlk rekat: “Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının sünnetini kılmaya” diye niyet ettikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır. Sübhânekeyi okuduktan sonra eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Peşinden amin dendikten sonra bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- İkinci rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Peşinden amin dendikten sonra bir sûre okunarak rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli ile Allâhumme bârik okunur. (Rabbenâ diye başlayan dualar ise okunmazlar!)
cc- Üçüncü rekat: Sübhâneke okunduktan sonra eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Peşinden amin denerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
dd- Dördüncü rekat : Besmele çekilerek Fatiha okunur. Peşinden amin denerek bir sure okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik okunduktan sonra peşinden de Rabbenâ diye başlayan dualar okunur. Her iki tarafa da selam verilir.

b- İkindi namazının farzının kılınışı :
aa- ilk rekat: “Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının farzını kılmaya” diyerek niyet ettikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır. Sübhâneke okunduktan sonra eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denerek bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- ikinci rekat: Besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur ve Ettehiyyâtu okunur. Sonra ayağa kalkılır.
cc- Üçüncü rekat: Besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denilerek rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
dd – Dördüncü rekat: Besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denilerek rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik okunduktan sonra Rabbenâ diye başlayan dualar okunur. Önce sağa sonra da sola selam verilir.

İkindi namazının kılınışını şimdi de görüntülü animasyon şeklinde öğrenelim:
İkindi Namazının Kılınışı Şu Şekildedir:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.