İmamet

İmamet

Cemaatle kılınan namazda, kendisine uyulan zata “imam” denir. İmama uymaya yani bir kimsenin kendi namazını imamın namazına bağlamasına “iktida, ittiba” adı verilir. Bu uyan kimseye de “muktedi, müttabi, memun” adı verilir. Tek başına namaz kılana da “münferid” denir.
• İmametin başlıca şartları şunlardır: İslam, bulûğ, akıl, erkek olmak, Kur’an okuyabilmek, ve özürden beri olmaktır. Bu şartlara sahip olmayanlar imam olamazlar. Bu şartları taşıyanlar içinde ise imamete daha layık olanlar da şunlardır: En fazla fıkıh bilen, sonra okuyuşu güzel olan, sonra takvası çok olan, sonra en yaşlı, sonra en güzel ahlâklı, sonra en güzel sesli, sonra en temiz elbiseli olan kimsedir.
• İmamlık yapması mekruh olanlar: Fasıkın, bid’at sahibinin, cemaatin istemediği kimsenin, âmânın ve babası belli olmayan kimselerin imamlık yapması mekruhtur.

CEMAATİN İMAMA UYMASININ ŞARTLARI
1. Cemaat imama uymaya niyet etmelidir. Bir kimsenin imama tâbi olmaya niyet etmeksizin imama uyması caiz olmaz.
2. Kadınların imama uyabilmeleri için, imam olan kişi, onlara imamlığa niyet etmiş olmalı ya da kendisine tabi olan herkese imam olduğuna niyet etmiş olmalıdır. Yoksa kadınların namazı sahih olmaz.
3. İmam ile cemaat aynı farz namazı kılmalıdır.
4. İmamın görülmesine veya sesinin işitilmesine engel bulunmamalıdır. Cemaat çok kalabalık olur ve imamın sesi arkadakilere ulaşmazsa cemaattan birisi ara tekbirlerini yüksek sesle tekrar edebilir.
5. İmamın, kıldığı namazın durumu itibariyle cemaatten aşağı olmamalıdır. Misâl: İmamın namazı nafile, muktedinin farz kılması durumunda, imama uymak caiz olmaz.
6. Cemaatin imamın gerisinde durması,
7. İmam ile cemaat arasında kayık geçebilecek büyüklükte bir nehir veya araba geçebilecek genişlikte bir yol olmamalıdır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.