İstihare Namazı Nasıl Kılınır

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

İstihare namazının normal vakti, akşam yatmadan önce herhangi bir zamandır. Ancak, yatmadan önce ya­pılacak en son işin, İstihare namazı ve duası olması ge­rektiği tavsiye edilir.
İstihare namazı, iki rekatlık nafile bir namazdır. Kılı­nış şekli yönünden, diğer nafile namazlardan herhangi bir farkı yoktur. Ancak, birinci rekatta “Kafirun” suresini, ikinci rekatta de “İhlas” suresini okumak, uygun olur.

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare namazına “Niyet ettim Allah rızası için 2 rekat istihare namazı kılmaya” şeklinde niyet edilir ve sabah namazının sünneti gibi namaz kılınır. Birinci rekatta Kafirun, ikinci rekatta İhlas suresi okunur. Resimli olarak istihare namazının kılınışı:Namazdan sonra okunacak istihare duası ise şu şekildedir:

“Allâhümme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’elüke min fadlike’l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmu’l guyûb. Allâhümme inkünte ta’lemu enne hâza’l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in künte ta’lemu enne hâza’l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f’asrifhu anni va’srifni anhu ve’kdur li el-Hayra haysü kâne. Sümme ardihi bihi.”

İstihare duasının anlamı: “Allah’ım yapmayı düşündüğüm su işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olduğunu bana ilminle kolaylaştır. Kudretinle senden güç istiyorum. Senin büyük fazlından ihsan buyurmanı dilerim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen şeyi çok iyi bilensin, Allah’ım. Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mübarek kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırla hoşnut buyur”YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.