Kuşluk Namazı

Kuşluk Namazı

Kuşluk namazı; güneş doğduktan yaklaşık kırk dakika sonrasından itibaren başlayıp Zeval vaktine kadarki zaman içinde kılınan nafile bir namazdır. Diğer adı “Duha Namazı“dır. Kuşluk namazı menduptur.
Kuşluk (Duha) Namazı Vakti
Kuşluk namazı güneşin yükselmesinden zeval vaktine kadar kılınabilir. Sıcağın arttığı, güneşin iyice yükseldiği vakitte kılmak daha sevaptır (Riyazüs Salihin) Nitekim; Zeyd İbni Erkam radıyallahu anh kuşluk namazını erken kılan bazı kimseleri gördü de şöyle dedi: Şüphesiz bunlar da bilirler ki, kuşluk namazını sonraki bir saatte kılmak daha sevaptır. Zira Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Tövbe edip Allah’a dönenlerin (evvâbînin) namazı, sıcaktan deve yavrularının ayağı yandığı zamandır. ” (Müslim, Müsâfirîn 143)
Kuşluk namazı, her ne kadar belirtilen vaktinin tamamında kılınabilir ise de, gündüzün ilk dörtte birinden
sonra, (fakat Zeval vaktinden önce) kılınması daha uygundur.
Kuşluk (Duha) Namazının Fazileti
Ebû Zer radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
“Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir. İşte bu sebeple her tesbih bir sadaka, her hamd bir sadaka, her tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) bir sadaka, her tekbîr bir sadaka, iyiliği tavsiye etmek sadaka, kötülükten sakındırmak sadakadır. Kuşluk vakti kılınan iki rek`at namaz bunların yerini tutar. ” (Müslim, Müsâfirîn 84, Zekât 56. Ayrıca bk. Buhârî, Sulh 11, Cihâd 72, 128; Ebû Dâvûd, Tatavvu 12, Edeb 160)
Kuşluk Namazı Kaç Rekattır? Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır?
Kuşluk namazı, en az iki, en çok da on iki rekat olarak kılınır. Toplam sekiz rekat kılınması, daha faziletlidir. Yani efdal olan ikişer ikişer sekiz rekat kılmaktır.

Kuşluk yahut Duha namazına, “Niyet ettim Allah rızası için bu günkü iki rekat Kuşluk namazı kılmaya” veya “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Duha namazı kılmaya” şeklinde niyet edilir. Efdal şekli ile 2 rekatta bir selam vererek bu namazı sabah namazının sünneti şeklinde kılarız.

Kuşluk Namazı ile ilgili sorulan sorulara verilen cevaplar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.