Tahiyyetül Mescid Namazı

Tahiyyetül Mescid Namazı

Camiye saygı anlamındaki Tahiyyetü’l-Mescid namazı; hangi gaye ile olursa olsun camiye girildiği zaman kılınan iki rekattık bir namazdır.
Tahiyyetü’l-Mescid namazı menduptur.
Tahiyyetü’l-Mescid namazının vakti; kerahet vakti dışındaki her zamandır. Yani, camiye giren müslüman, ister ziyaret için, isterse ibadet veya dinlenmek için girmiş olsun, oturmadan önce iki rekat namaz kılması uygun olur. Oturulduktan sonra da kalkılıp Tahiyyetü’l-Mescid namazı kılınabilir.
Hz. Peygamber (s.a.s) bu namazı kılar ve kılınmasını tavsiye ederdi. Nitekim, Ebû Katâde radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Biriniz mescide girdiğinde, iki rek`at namaz kılmadan oturmasın. ” (Buhârî, Salât 60) Bir günde, camiye bir defadan fazla girilmesi halinde bu namazı yalnız bir defa kılmak yeterlidir.
Camiye girildiği zaman, farz veya sünnet, başka herhangi bir namazın kılınması halinde Tahiyyetü’l-Mescid namazını kılmaya gerek kalmaz. Kılınan farz veya sünnet namazlar, bu namazın yerine geçmiş olur.
Camiye girildiği zaman herhangi bir sebepten dolayı, mesela vaktin darlığı, başka işleri yapma mecburiyet  ya da kerahet vaktinin girmiş olması gibi sebeplerden dolayı, Tahiyyetü’l-Mescid namazının kılınamaması halinde, oturulup Yüce Allah tesbih edilir. Tesbih’in en güzel şekli de; “Sübbanellâhi ve’l-hamdü li’l-lâhi ve lâ ilâhe illallahü ve’llâhü ekber” tesbihini okumaktır.

Dr. Şerafettin KALAY’ın Tahiyyatü’l Mescid Namazı ile ilgili kısa videosunu izleyerek Tahiyyatül Mescid Namazı Nasıl Kılınır? bilgi alalım:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.