Namazın Sünnetleri

Namazın Sünnetleri

Namazın bazı sünnetleri vardır ki bunlar, namazın va­ciplerini tamamlar. Onlardaki noksanlıkları giderir ve fazla sevap kazanmaya sebep olur. Namazın sünnetle­rini terk etmek namazı bozmaz, yeniden kılmayı veya sehiv secdesi yapmayı da gerektirmez. Fakat küçümsemeksizin kasten terk edilmesi bir hata ve bir mahrumi­yettir. Fakat kesin sünnetin hak görülmemesi, boş ve hikmetten uzak sayılarak küçümsenmesi -Allah koru­sun- küfürdür. Çünkü sünnet de şer’i hükümlerden ve esaslardan biridir.

Namazın başlıca sünnetleri şunlardır:

1. Her namazın başlama tekbirinde, vitir namazının kunut tekbirinde ve bayram namazlarının ziyade tekbirlerinde elleri kaldırmak. Erkekler ellerini başparmağı kulak yumuşağına gelecek şekilde kaldırırlar. Kadınlar, parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini kaldırırlar.
2. Tekbir için eller kaldırılırken parmakların aralarını zorlamaksızın biraz açık bulundurmak.
3. İftitah tekbirinden başka namaz içindeki bütün tekbirler.
4. Beş vakit namaz ile cuma namazı için ezan okumak ve ikamet getirmek. Kadınlar için ezan ve ikamet sünnet değildir. Ezanı dinlemek müstehaptır.
5. Sübhaneke okumak, ilk rekatta Sübhaneke’den sonra Euzü Besmele okumak, diğer rekatlarda Fatiha’dan önce Besmele okumak ve bunları gizlice okumak.
6. Fatiha okununca hem imamın, hem de cemaatin gizlice “Âmin” demesi.
7. Rükûdan kalkarken “Semi’Allahü Limen Hamideh”, bunun arkasından da “Rabbenâ Leke’l-Flamd” demek.
8. Rükûda üç kere “Sübhane Rabbiye’l-Azîm” ve secdelerin her birinde üç kere “Sübhane Rabbiye’l-Âlâ” demek.
9. Namazda erkeklerin, göbeklerinin altında tutmak üzere sağ ellerini sol elleri üzerine koyup sağ ellerinin baş parmak ve serçe parmağı ile sol bileği kavramaları ve sağ elin diğer üç parmağı sol kol üzerine uzatmak. Kadınların da sağ ellerinin sol elleri üzerine koyarak halka yapmaksızın göğüsleri üzerinde bulundurmaları sünnettir.
10. Kıyamda iken ayakların arası dört parmak kadar açık olmalı.
11. Rükû halinde dizlerini elleri ile tutmak ve tutarken ellerin parmakları açık olmak. (Kadınlar parmaklarını açmazlar ve dizlerini tutmazlar, sadece ellerini dizleri üzerine koyarlar)
12. Rükûda dizlerini ve dirseklerini düz tutup bükmeden arkasını dümdüz yapmak. (Kadınlar ise dizlerini bükük ve arkalarını biraz yukarı meyilli bulundururlar)
13. Ka’de (Tahiyyata oturuş) ve celse (secdeden doğrulup bekleme) hâllerinde erkeklerin sol ayağını yere yayıp üstüne oturmak, sağ ayağını dikerek parmaklarını kıbleye karşı getirmek. Kadınların ise ayaklarını sağ tarafa yatık olarak çıkarıp kalça üzerine oturmak.
14. Oturuşlarda elleri uyluklar üzerine koymak.
15. Secdeye varırken yere önce dizlerini, sonra ellerini, daha sonra yüzünü koymak; Secdeden kalkarken önce yüzünü, sonra ellerini, daha sonra dizleri üzerine ellerini koyarak dizleri yerden kaldırmak.
16. Farz namazların, vitir namazının ve müekked sünnetlerin son oturuşunda, gayr-ı müekked sünnetlerle nafilelerin her oturuşunda Tahiyyattan sonra Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) Salât ve Selam okumak.
17. Bütün namazların son oturuşlarında Salât ve Selamdan sonra iki tarafa selam vermeden önce dua etmek.
18. Selam verirken başını evvela sağa, sonra sola çevirmek.
19. Selamda “Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah” demek.

20. Secdede erkeğin karnını uyluğa yapıştırmaması, dirseklerini başkalarını rahatsız etmeyecek kadar yanlarından, kollarını da yerden uzak tutmak. Kadınlar bunun tersini yapar, kollarını vücutlarına bitiştirirler.
21. Ettehiyyatü’yü sessizce okumak.
22. Önünden geçilme ihtimali varsa sütre koymak.
23. İmam sol tarafa selam verirken sesini biraz yavaşlatmak.
24. Cemaatle namaz kılarken bir veya daha fazla rekata yetişemeyen kimsenin ayağa kalkmak için imamın soluna selam vermesini beklemek.
25. Sabah ve öğle namazlarında Fatiha’dan sonra uzunca, ikindi ve yatsı namazlarında kısa, akşam namazında ise daha kısa sûre okumak. Yolculukta veya vakit daralmışsa kısa ayet veya sûre okunabilir.
26. Tek başına namaz kılan kimse selam verirken Hafaza meleklerine, cemaatle kılarken sağda ve solda bulunan cemaate de kalben niyet etmek.

ŞAFİİLERE GÖRE NAMAZIN SÜNNETLERİ
Şafiilere göre namazın sünnetleri iki çeşittir:
1. Sünnet-i Ba’ziye (Namazın bir parçası gibi sayılan sünnetler): Bu çeşit sünnetler bilerek veya bilmeyerek terk edilirse sehiv secdesi gerekir. Bunlar altı tanedir: Kunut, kunut için ayakta durmak, üç ve dört rekatlı namazların ilk iki rekatından sonra teşehhüt okumak, ilk teşehhüt için oturmak, ilk teşehhütten sonra Peygamber’e (a.s.) salavat getirmek, son teşehhütten sonra Peygamber’in (a.s.) âline de salavat getirmek.
2. “Hey’et” denilen sünnetler: Birinci çeşit sünnetten ehemmiyeti bir derece aşağı olan ve terkinde sehiv secdesiyle telafi edilmeyen sünnetlerdir. Bunlar çoktur.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.