Öğle Namazı Kaç Rekat

Öğle Namazı Kaç Rekat

Öğle namazı on rekattır. Dört rekatı ilk sünnet, dört rekatı farz, iki rekatı da son sünnettir. Önce 4 rekat ilk sünnet, sonra 4 rekat farz ve son olarak 2 rekat son sünneti kılınır. Tüm rükünlerin (erkek-bayan) tek tek gösterilip anlatıldığı resimli öğle namazının kılınışı için aşağıdaki sayfalara bakınız.

Öğle Namazının İlk Sünneti Kılınışı
Öğle Namazının Farzı Kılınışı
Öğle Namazının Son Sünneti Kılınışı

a- Öğle namazının ilk sünnetin kılınışı:
aa- İlk rekat: “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının ilk sünnetini kılmaya” diyerek niyet ettikten sonra tekbir alarak eller bağlanır. Sübhânekeyi okuduktan sonra eûzu besmele çekerek Fatihayı okur. Peşinden amin diyerek bir sure okur. Rükûya gider, rükûdan kalkar, secdeye gider, iki secdeyi yaptıktan sonra ayağa kalkar.
bb- ikinci rekat: Besmeleyi çektikten sonra Fatihayı okur. Peşinden amin diyerek bir sûre okur. Rükûya gider, rükûdan kalkar ve secdeye gider. Secdelerden sonra oturur ve Ettehiyyâtu’yu okur. Bundan sonra ayağa kalkar.
cc- Üçüncü rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Peşinden amin dendikten sonra bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan sonra kalkılır ve secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
dd- Dördüncü rekat : Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Sonunda amin dendikten sonra bir sure okunarak rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur ve Ettehiyyâtu, Allâhumme salli ile Allâhumme bârik ile Rabbenâ diye başlayan dualar okunarak iki tarafa da selam verilir.

b- Öğle namazının farzının kılınışı:
aa- İlk rekat: “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının farzını kılmaya” diyerek niyet eder. Tekbirden sonra ellerini bağlar. Sübhânekeyi okuduktan sonra eûzu besmele çekerek Fatihayı okur. Fatihadan sonra amin dedikten sonra bir sûre okur. Sonra rükûya gider, Rükûdan kalkar secdeye gider. Secdeleri yaptıktan sonra ayağa kalkar.
bb- ikinci rekat : Besmele çekdikten sonra Fatiha okur. Fatihanın ardından amin dedikten sonra bir sure okuyarak rükûya gider. Rükûdan kalktıktan sonra secdeye gider. Secdeleri yapdıktan sonra oturur ve Ettehiyyâtu’yu okur. Sonra ayağa kalkar.
cc- Üçüncü rekat: Besmele çekerek Fatiha’yı okur. Peşinden amin dedikten sonra rükûya gider. Rükûdan sonra kalkar, secdeye gider. Secdeleri yaptıktan sonra ayağa kalkar.
dd- Dördüncü rekat: Besmele çekerek Fatiha okur. Fatihadan sonra amin dedikten sonra rükûya gider. Rükûdan kalkdıktan sonra secdeye gider. Secdeleri yapdıktan sonra oturur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli ile Allâhumme bârik’i okuduktan sonra Rabbenâ diye başlayan duaları okur. Sağa, sonra da sola selam verir.
c- Öğle namazının son sünnetinin kılınışı:
aa- İlk Rekat: “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının son sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir ve tekbir alınır. Eller bağlanır ve sonra sübhâneke okunur. Eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatiha bittikten sonra amin denerek bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- İkinci rekat : Besmele çekilerek, Fatiha okunur. Fatihadan sonra amin denerek bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik okunduktan sonra Rabbenâ diye başlayan dualar okunarak her iki tarafa selam verilir.

Öğle namazının kılınışını şimdi de görüntülü animasyon şeklinde öğrenelim:
Öğle Namazının Kılınışı Şu Şekildedir:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.