Sabah Namazı Kaç Rekat

Sabah Namazı Kaç Rekat

Sabah namazı dört rekattır, iki rekatı sünnet, iki rekatı da farzdır. Önce sünnet kılınır. Tüm rükünlerin (erkek-bayan) tek tek gösterilip anlatıldığı resimli sabah namazının kılınışı için aşağıdaki sayfalara bakınız.
Sabah Namazının Sünnetinin Kılınışı
Sabah Namazı Farzının Kılınışı

a- Sabah namazının sünnetin kılınışı:
aa- ilk rekat: “Niyet ettim bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir. Tekbir alınır. Eller bağlanır. Sübhâneke okunur, peşinden eûzu besmele çekilir ve Fatiha okunur. Fatiha bitince amin denilerek bir sûre okunur. Sonra rükûya, rükûdan kalkıldıktan sonra da secdeye gidilir. Secdelerden sonra ayağa kalkılır.
bb- İkinci rekat: Besmele çekilerek Fatiha okunur. Peşinden amin denerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdelerden sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhümme salli, Allâhümme bârik okunur. Bunların ardından Rabbenâ diye başlayan dualar okunur. Selam verilir.
b- Sabah namazının farzının kılınışı:
aa- ilk rekat: “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya” diye niyet edildikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır ve sübhâneke okunur. Bunun ardından eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihayı bitirdikten sonra amin denerek bir sûre okunur. Tekbir alınarak rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- ikinci rekat: Besmele çekilerek Fatiha okunur. Peşinden amin denerek bir küçük sure okunur. Rükûya gidilir, Rükûdan kalkılıp secdelere gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyatü, Allâhumme salli, Allâhumme bârik okunduktan sonra Rabbenâ diye başlayan dualar okunur. Her iki tarafa da selam verilerek namazdan çıkılır.

Sabah namazının kılınışını şimdi de görüntülü animasyon şeklinde öğrenelim:
Erkekler Sabah Namazı Kılınışı

Bayanlar Sabah Namazı KılınışıYORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.