Teravih Namazı

Teravih Namazı

Teravih namazı; toplam yirmi rekattır ve kadın-erkek her müslümana Sünnet-i Müekkede’dir. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.s) Teravih namazını kılmaya devam etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükafatını umarak Allah rızası için teravih namazını kılan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” Teravih namazının cemaatle kılınması ise; Sünnet-i kifayedir. Bu sebeple Teravih namazının cemaatle kılınması; daha sevaptır. Bir cami çevresinde bulunan müslümanların tamamı, Teravih namazını kendi evlerinde kılarlarsa; caizdir, fakat onu cemaatle kılma sünnetini terk etmiş olurlar. Bu ise; doğru değildir.
Bugünkü şekliyle Ramazan ayı süresince, her gün yatsı namazından sonra yirmi rekat olarak cemaatle kılınan Teravih namazını, her iki rekatta bir selam vermek suretiyle on selam ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rekatta bir de selam verilebilir. Sekiz, on, hatta yirmi rekatta bir selam vererek Teravih namazını kılmak da caizdir. Fakat bu, mekruhtur.
Teravih namazının vakti, yatsı namazının vaktidir. Yani yatsı namazı vaktinin girişi ve yatsı namazının kılınışı ile başlar, sabah namazı vaktine kadar devam eder. Buna göre Teravih namazı, yatsı namazı kılındıktan sonra kılınır. Normal olarak Vitir namazı, Teravih namazından sonra kılınmalıdır. Ancak, herhangi bir sebepten dolayı Vitir namazının, Teravih namazından önce kılınmasında bir sakınca yoktur. Fakat Teravih namazının, yatsı namazından önce kılınması halinde Teravih, caiz olmaz. Bu durumda onu tekrar kılmak gerekir.

TERAVİH NAMAZININ KILINIŞ ŞEKLİ
Teravih namazı, iki rekatta bir selam verildiğinde aynı sabah namazının iki rekatlık sünneti gibi kılınır. Dört rekatta bir selam verilince de aynen yatsı namazının dört rekatlık sünneti gibi kılınır. Cemaatle kılındığı zaman, cemaat hem teravihe hem de imama uymaya niyet eder. İmam da tekbirleri tesmileri ve kıraati aşikare yapar.
İmam için teravih namazının her iki rekatında eşit derecede Kuran okumak ve böylece iki veya dört rekatta bir selam vermek daha faziletlidir. Teravihin her rekatında on ayet okunması müstehaptır. Çünkü bu şekilde devam edilirse, bir Ramazan’da bir hatim yapılmış olur. Böyle bir defa hatim ile teravih kılınması sünnettir. Ancak imamın teravihte cemaati usandıracak şekilde Kuran okuması uygun değildir. Teravih namazını kıldıracak zatın güzel sesli olmasından ziyade gerek kıraatinin gerekse de namaz kıldırışının sünnete uygun olmasına özen gösterilmelidir. Teravih namazlarını çok hızlı kıldırmak mekruhtur.
İster iki rekatta, ister dört rekatta selam verilsin; her dört rekatın bitiminde, bir süre oturup dinlenmek müstehabtır. Buna “Terviha” adı verilir. Bu dinlenme esnasında dileyen; Yüce Allah’ı tesbih eder, dileyen de sessiz oturur.
Bu şekilde namaz arasında oturuş, yalnız Teravih namazının özelliğidir. Başka hiçbir namazda bu tür oturuş yoktur.
İster cemaatle, ister münferid (yalnız) olarak özel vaktinde kılınamayan Teravih namazı, daha sonra kaza edilmez.
ŞAFİİLERE GÖRE TERAVİH NAMAZI
Şafiilere göre teravih namazı Ramazan-ı Şerifin sünnetlerindendir. Azı iki çoğu yirmi rekattır. Her iki rekatta bir selam verilir. Dört rekatta bir selam vermek caiz değildir. Bunun için dört rekatta bir selam veren imama uyulmaz. Uyulursa; iki rekatta kendisi selam verir; tekrar tekbir getirip imama uyar (Yahut Hanefîleri taklid ederek de onlar gibi kılınabilir).

Teravih Namazı ve Teravih Namazının Kılınışı ile ilgili videomuza bir göz atalım:

ETİKETLER:


YORUMLAR

  1. FATMA dedi ki:

    teşekkürler