Teşrik Tekbirleri

Teşrik Tekbirleri

Teşrik tekbirleri, kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir.Kurban Bayramı’nın Arefe günü sabah namazından itibaren, bayramın dördüncü günün ikindi namazına ka­dar, yirmi üç vakit farz namazından sonra bir kere “ Allahu ekber Allahu ekber, la ilahe illallahu vallahu ekber Allahu ekber ve lillahilhamd “ diye tekbir getirilmesine teşrik tekbirleri denir ve vaciptir. Teşrik tekbirinin anlamı; “Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”
Toplam yirmi üç vakit eder. İster cemaatle kılınsın, ister yalnız kılınsın, ister seferi olunsun, ister mukim olunsun, erkek veya kadın her müslüman için teşrik tekbiri vaciptir.
Bir namazda sehiv secdeleri ile teşrîk tekbiri ve telbiye toplanacak olsa önce sehiv secdeleri yapılır, sonra tekbir alınır. Ondan sonra da telbiyede bulunulur. Eğer telbiye önce yapılırsa, sehiv secdeleri ve teşrik tekbiri düşer.

Selamdan sonra unutarak konuşan veya yerinden ayrılıveren biri teşrik tekbiri söylemez. Teşrik günlerinde kazaya bırakılan namaz, teşrik tek­biri günlerinde kaza edilse teşrik tekbiri getirilir. Fakat teşrik tekbiri günlerinden sonra kaza edilecek olsa teşrik tekbiri getirmek gerekmez.

Fatih ÇOLLAK Hocaefendi ile teşrik tekbirinin nasıl getirildiğini talim ediniz.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.