Teyemmüm Nasıl Alınır

Teyemmüm Nasıl Alınır

Sünnetleri ile birlikte teyemmüm abdesti almak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Besmele çekip “Taharete niyyet ettim veya Namaz kılmak için niyet ettim veya cünüblükten temizlenmeye niyet ettim” gibi sözler ile teyemmüm yapmaya niyet edilir. (Örneğin; Niyet ettim cünüplükten temizlenmek maksadıyla teyemmüm almaya) İki elimizin iç tarafı (parmaklar hafif açık olduğu halde) teyemmüm edilecek olan yer (toprak, kum, çakıl, kireç, tozlu taş, tuğla ve kiremit gibi) üzerine konur.

 

 

 

Eller önce öne doğru sürülür, daha sonra geriye doğru çekilir. Daha sonra iki el kaldırılıp, birbirine değdirilerek (vurup) silkelenir. Böylece ellerimizdeki kaba toprak kalıntısı silkelenmiş olur.

 

 

 

 

Her iki el yüzün üzerine konularak; her tarafı kaplamak suretiyle meshedilir. (Hatta bir kimse kaşlarının altı ile gözlerinin üstünde kalan yerleri mesh etmemiş olsa, teyemmüm caiz olmaz. İbn-i Abidin: “Şakaklarla kulaklar arasındaki beyaz yerleri de meshetmek lâzımdır. Mücteba’da “İnsanlar bundan gafildirler” denilmiştir”)

 

 

 

Yüz tamamen meshedildikten sonra, ilk vuruşta olduğu gibi, yine her iki el yere konur. Önce öne doğru sürülür, sonra geriye doğru çekilir ve kaldırılarak silkelenir.

 

 

 

 

Sonra sol elin avuç ve parmaklarıyla; sağ elin parmak uçlarından itibaren dirsekle beraber dış kısmı ve iç kısmı tamamen sıvazlanarak meshedilir. Sonra sağ elle; aynı şekilde sol kol meshedilir. Böylece teyemmüm tamamlanmış olur.
(Burada dikkat edilmesi gereken husus; sol elin baş parmağını ayırarak diğer parmakların iç tarafları ile sağ elin parmak uclarından başlayarak kolun dış tarafını dirseklere kadar çekip meshetmeli. Sonra yine sağ elin iç tarafına dönerek sol elin baş parmağı ile serçe parmağını halka ederek baş parmakla beraber elin ayası ile dirsekten bileğe kadar elin iç tarafını meshetmeli. Baş parmağı daha ileriye yürüterek sağ elin baş parmağının üstünü de meshetmelidir.)

Açıklandığı üzere teyemmünde niyeti müteakip sıra gözetilirek önce yüzü, sonra kolları meshetmeli ve bu işlemde kesinti yapmamalıdır. Bu şekli ile sünnetlerine uygun şekilde teyemmüm alınmış olacaktır.

Şimdi teyemmüm alınışı ile ilgili videomuzu seyrederek resimli anlatımımızı pekiştirelim.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.