Tövbe Namazı

Tövbe Namazı

Tövbe namazı; işlenen herhangi bir suç veya günah­tan dolayı pişman olup Allah rızası için kılınan iki rekatlık nafile bir namazdır. Tövbe namazı menduptur.

Peygamberimiz tövbe namazına ilişkin olarak, “Bir kul günah işler de sonra kalkıp güzelce abdest alıp temizlenir ve iki rek‘at namaz kılarak Allah’tan bağışlanmak dilerse Allah onu mutlaka affeder” buyurmuş ve arkasından şu âyeti okumuştur: “Onlar çirkin bir iş yaptıklarında ya da kendilerine zulüm ve haksızlık ettikleri zaman hemen Allah’ı hatırlayıp, günahlarının affedilmesini isterler; zaten günahları Allah’tan başka kim affedebilir ki! Bunlar o günahı bile bile bir daha yapmazlar” (Âl-i İmrân 3/135).

Tövbe namazının belirli bir vakti yoktur. Kerahet va­kitleri dışında her zaman kılınabilir. Tövbe namazı, evde, camide ve namaz kılınabilecek bütün yerlerde kılınabilir. Ancak, bu namazı kılacak kim­senin, işlediği günahtan bağışlanması için abdest alıp, meskun olmayan açık bir alana (sahraya) çıkarak orada iki rekat namaz kılması ve günahının bağışlanmasını Yüce Allah’tan dilemesi, menduptur.

Tövbe Namazı Kaç Rekattır ve Nasıl Kılınır?
Tövbe namazı 2 rekattır. Tövbe namazına “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Tevbe namazı kılmaya” şeklinde niyet edilir ve sabah namazının sünneti gibi kılınır. Tövbe namazı, diğer nafile namazlar gibi kılınır. Kı­yam, kıraat, rüku ve secdelerde herhangi bir farklılığı yoktur.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.