Vitir Namazının Kılınışı

Vitir Namazının Kılınışı

Vitir, tek veya tek başına olan şey manasına gelmektedir. 3 rekat olup, yatsı namazından sonra kılınır. Vitir namazının vakti yatsının vakti ile aynı olup, yatsının son sünnetinden sonra kılınan vacip bir namazdır. Kur’an-ı Kerim’de geçmeyen bu namaz ile ilgili olarak şu hadisler mevcuttur:
Ali radıyallahu anh şöyle dedi: Vitir namazı, farz namazlar gibi kesin şekilde emredilmiş bir namaz değildir. Fakat Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem onu devamlı surette kılmış ve şöyle buyurmuştur: “Allah tekdir; tek olanı sever. Ey Kur’an ehli! Siz de vitir namazını kılınız!” (Ebû Dâvûd, Vitir 1; Tirmizî, Vitir 2. Ayrıca bk. Nesâî, Kıyâmü’l-leyl 27; İbni Mâce, İkâmet 114)
İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Gece kıldığınız namazınızın sonuncusunu vitir yapınız. ” (Buhârî, Salât 84, Vitir 4; Müslim, Müsâfirîn 151)
Câbir radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Gecenin sonuna doğru namaza kalkamayacağından endişe eden kimse, vitir namazını gecenin baş tarafında kılsın. Gecenin sonunda kalkacağına güvenen kimse de, vitir namazını gecenin sonunda kılsın. Çünkü gecenin sonunda kılınan namazda melekler de bulunduğundan vitri bu saatte kılmak daha sevaptır. ” (Müslim, Müsâfirîn 162, 163. Ayrıca bk. Tirmizî, Vitir 3; İbni Mâce, İkâmet 121)

Ebû Hanife hadislere dayanarak, vitir namazını bayram namazları gibi vacip olarak kabul etmiştir. Ebu Yusuf, İmam Muhammed ve diğer üç mezhep imâmlarına göre ise, vitir namazı müekked sünnettir.
Vitir namazının dışındaki namazlarda, Kunut duası okunmaz. Kunut duasını bilmeyen, okumaktan aciz olan bir kişi, onun yerine “Rabbenâ âtinâ…” âyetini okuyabilir. Yahutta üç kere: “Allahümmeğfirlî (Allahım beni mağrifet et)” diyebilir. Bunların yerine üç kere: “Ya Rabbi (ey Rabbim)” demesi de caizdir.

Vitir Namazı Nasıl Kılınır? (Animasyon Video)

Vitir Namazı Nasıl Kılınır? (Resimli)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.