Yatsı Namazı Kaç Rekat

Yatsı Namazı Kaç Rekat

Yatsı namazı, dördü ilk sünnet, dördü farz ve ikisi son sünnet olmak üzere 10 rekattır. Yatsı namazından sonra kılınan vitir namazı ayrı bir namaz olduğu için buraya ilave etmeyeceğiz. Tüm rükünlerin (erkek-bayan) tek tek gösterilip anlatıldığı resimli yatsı namazının kılınışı için aşağıdaki sayfalara bakınız.

Yatsı Namazının İlk Sünneti
Yatsı Namazının Farzı
Yatsı Namazının Son Sünneti

a-Yatsı namazının ilk sünnetinin kılınışı:
aa- İlk rekat : “Niyet ettim yatsı namazının ilk sünnetini kılmaya” diye niyet ettikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır. Sübhâneke okunur, peşinden eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihadan sonra amin denilerek bir sûre okunur. Sonra rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- İkinci rekat: Besmele çekilerek Fatiha okunur. Ardından amin denilerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik okunur.Rabbenâ diye başlayan dualar okunmadan ayağa kalkılır.
cc-Üçüncü rekat: Sübhâneke okunduktan sonra eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Ardından amin denilerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
dd-Dördüncü rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Peşinden amin denilerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur ve Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik ile Rabbenâ diye başlayan dualar okunarak selam verilir.
b-Yatsı namazının farzının kılınışı:
aa- Birinci rekat : “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya” denilerek niyet edildikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır. Sübhâneke okunur. Sübhânekeden sonra eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihadan sonra amin denerek bir sûre okunur. Sonra rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb- İkinci rekat : Besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denilerek bir sûre okunur ve rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur ve Ettehiyyâtu okunur. Sonra ayağa kalkılır.

cc- Üçüncü rekat : Besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denilerek rükûya gidilir. Rükû yapıldıktan sonra ayağa kalkılıp secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
dd- Dördüncü rekat : Besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatihanın ardından amin denilerek rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik ve Rabbenâ diye başlayan dualar okunduktan sonra selam verilir.
c-Yatsı namazının son sünnetinin kılınışı:
aa- İlk Rekat: “Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının son sünnetini kılmaya” diyerek niyet edilir ve tekbir alınır. Eller bağlandıktan sonra sübhâneke okunur. Eûzu besmele çekilerek Fatiha okunur. Fatiha bittikten sonra amin denerek bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra ayağa kalkılır.
bb-İkinci rekat : Besmele çekilerek, Fatiha okunur. Fatihadan sonra amin denerek bir sûre okunur. Rükûya gidilir. Rükûdan kalkıldıktan sonra secdeye gidilir. Secdeler yapıldıktan sonra oturulur. Ettehiyyâtu, Allâhumme salli, Allâhumme bârik okunduktan sonra Rabbenâ diye başlayan dualar okunarak her iki tarafa selam verilir.

Yatsı Namazının Kılınışı Şu Şekildedir:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.