Zuhri Ahir Namazı

Zuhri Ahir Namazı

Zuhr-i Ahir sözlükte son öğle namazı demektir. Istı­lahta ise Cuma namazından sonra zuhr-i ahir adıyla kı­lınan dört rekat namazın adıdır.
Zuhr-i ahir, bir beldede ihtiyaç olmaksızın birden faz­la Cuma namazı kılınıp kılınamayacağı hususunda ya­pılan görüş ayrılığından kurtulmak için kılınır. Şöyle ki; İmam-ı Azam ile İmam Muhammed’e göre ihtiyaç olsun olmasın istenildiği kadar camilerde Cuma namazı kıl­mak caizdir. Fetvaya esas olan görüş budur.
İmam Ebu Yusuf’a göre bir yerleşim yerinde bir yer­de Cuma namazı kılmak mümkün değilse, ancak ihtiyaç kadar camilerde Cuma namazını kılmak caiz olur. Aksi takdirde ilk önce iftitah tekbiri alanların Cuma namazla­rı sahih, diğerlerininki sahih değildir.

İşte böyle bir görüş ayrılığından kurtulmak için cuma­nın dört rekat sünnetinden sonra zuhr-i ahir adıyla dört rekat namaz daha ihtiyaten kılınmaktadır. Ayrıca zuhr-i ahirden sonra iki rekat vakit sünneti de kılınır.
Zuhr-i Ahir’e şöyle niyet edilir; “Niyet ettim zuhr-i âhir namazını kılmaya” veya “Niyet ettim Allah rıza­sı için vaktine erişip henüz üzerimden düşmeyen son öğle namazını kılmaya.”
Cumanın şartlarından birisi gerçekleşmeyince zuhr-i ahir öğle namazı yerine, şartlar tahakkuk edince varsa öğle namazının kazası yerine, yoksa dört rekat bir nafi­le namaz yerine geçer.
Bu namaz öğle namazının farzı gibi kılınabileceği gibi, dört rekâtlık bir sünnet gibi de kılınabilir. Böyle bir namazın kılınmasına da şu husus gerekçe olarak gösterilmektedir: “Şayet cuma namazı sahih olmamış ise, bu dört rekât ile o günün öğle namazı kılınmış olur.”

Zuhr-i Ahir Namazı ile ilgili sorulan sorulara verilen cevaplara bakalım:



YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.