Cünüp Olmak Orucu Bozar mı?

Cünüp Olmak Orucu Bozar mı?

Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz. İbni Nüceym fetvalarında; “Oruçlu kimse, Ramazan günü, uykuda ihtilam olsa orucu bozulmuş olmaz. Kaza ve kefaret lazım gelmez” denilmektedir.
Bu hususta Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: Ebu Said (r.a.) anlatıyor: Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Üç şey vardır ki orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.” (Tirmizî, Savm 24)
Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir.
Temas, oynaşma veya öpme ile değil de sadece bakmak ve düşünmek ile inzal orucu bozmaz. (Mehmed Zihni Efendi, Nimet-i İslam, s.660)  Bu durumlarda sadece yıkanır ve orucuna devam eder. Uyluğa sürtmek yahut karına sürtmek veya elle temas etmek veya öpmek ile yahut elle oynamak yolu ile inzal olmak orucu bozar ve kaza edilmesi gerekir. (Mehmed Zihni Efendi, Nimet-i İslam, s.668)

Son olarak konuyla ilgili olarak Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun “Oruçlu iken ihtilam olmanın veya cünüp olarak sabahlamanın hükmü nedir?” sorusuna verdiği cevaba bakalım: “Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Ancak guslü sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır. Çünkü bu durumda namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372). Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazanda imsaktan sonra sabah namazı vakti içinde yıkandıkları bilinmektedir (Buhârî, Savm, 25).”YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.