Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Kan aldırmak orucu bozmaz. Çünkü Resulullah Efendimiz Hazretleri, ihramda iken kan aldırdıkları gibi oruçlu iken de kan aldırmışlardır. Ancak kan vermekle zayıf düşüp oruç tutmakta zorlanacaksa, mekruh olur.

Hacamat Orucu Bozar mı?

Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı konusunda, Peygamberimiz (s.a.v)’den rivayet edilen “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur.” (Ebû Davûd, Sıyam, 28) hadisinden hareketle bazı İslâm alimleri kan vermekle orucun bozulacağını söylemişlerdir.

Alimlerimizin çoğunluğu ise, Peygamberimiz (asm)’in oruçlu iken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Sıyam, 29) esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir.
Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, “Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur.” hadisinin “hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır.” şeklinde anlaşılmalıdır.
Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır.
Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolayı hoş karşılanmadığını söylemiştir. (Buhârî, Savm, 32)
Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.