Koronavirüs Salgınında Ramazan Orucu

Koronavirüs Salgınında Ramazan Orucu

Yüce Allah’a (cc) karşı kulluk vazifemizi yerine getirmek için yaptığımız ibadetlerden bir tanesi de Ramazam Orucudur. Ramazan orucu hicri takvime göre bir ay süreyle yapılan bir ibadettir.

 

Ramazan Orucu ; tan yerinin ağarmasıyla başlayıp akşam güneş batıncaya kadar insanın yeme, içme ve bazı isteklerden vazgeçmek suretiyle yerine getirilen ibadettir.

 

Kur’an-ı Kerim’de Allah cc şöyle buyuruyor;

“Ey inanıp güvenenler! Oruç, sizden öncekilere yazıldığı şekliyle size de yazıldı ki kendinizi koruyasınız. “ Bakara 183

 

Ramazan orucunu tutan müslümanlar  gün boyunca aç kalacaklarımdan sağlık problemi olunaların oruç tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Aşağıda belirttiğimiz durumlardan herhangi birisi içinde olan müslümanlar bu ibadetten muaf olur. Ya da daha sonra durumlarında değişikşik meydana geldiğinde yeniden ibadetlerini yerine getirebilirler.

Ramazan Orucunu kimler tutmak zorundadır.

 

1-Muslüman olanlar

2-Ergenlik çağına girenler

3- Akıllı Olanlar

4-Yolcu olmamak

5- Oruca engel bir durumunun olması

Yukarıda saydığımız her bir madde için Kuran-ı Kerimden deliller bulunmaktadır. Yazımız salgın zamanlarında oruçla ilgili olduğu için son maddelere delil getirerek açıklamaya devam edeceğiz.

 

“…Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun…” Bakara 185

Ayeti Kerimede belirtildiği üzere yolculuk yapanlar ve hasta olanlar daha sonra tutmak üzere oruçlarını erteleyebilirler. Oruç tuttuğu zaman sağlık problemleri yaşayacak müslümanların sağlık durumları iyi olana kadar oruçlarını ertelemeleri Kuran’ı Kerim’e göre daha uygundur. Yaptığımız ibadetler bizi Allah’a cc yakınlaştırmak içindir. Tutacağımız oruç bizim daha fazla rahatsız olacağımıza sebep olacaksa, bizim sağlığımızın daha kötü olmasına sebep olacaksa, o orucu tutmanın bir anlamı olmaz. Bu şekil bir tutum bir çok ibadeti yapamamamıza sebep de olabilir.

Oruç tutamayacak kadar yaşlı ve hasta olanların ise hiçbir zaman oruç tutmaması gerekir. Bu durumda olan müslümanlar maddi durumları iyiyse tutamadıkları oruçları için FİDYE verirler. Bu konuda daha detaylı bilgiyi sonra paylaşacağız.

 

Gelelim Koronavirüs Zamanında Ramazan Orucununun Nasıl Tutulacağına

Ramazan orucu müslmanlara farzdır. Coronavirüs salgının olması ramazan ayında oruç tutulamayacağı anlamına gelmez. Gerekli şartları taşıyan müslmanlar her ramazanda olduğu gibi bu ramazanda da oruçlarını tutmaları gerekmektedir. Ancak yıl koronavirüsten dolayı insanların her ramazan olduğu gibi rahat bir şekilde çarşılarda, kalabalık yerlerde dolaşmaları virüsün yayılma riskini arttıracağı için uygun değildir.

 

Şu hususu da belirtmekte fayda var;

Koronaviris ağır seyreden  ve ölümcül bir bir hastalık olduğu için hastalık zamanında olduğu gibi virüsle savaşan müslümanlar oruçlarını ertelemelidirler.

Buna göre;

  • Covid-19 Testi pozitif çıkan hastalar
  • Oruç tuttuğunda hastalığın ağır seyredeceği doktorlar tarafından belirlenenler
  • Kronik hastalar
  • Hamile ve emziren kadınlar oruç tutmayabilirler.

Sonuç olarak sağlık problemleri olan müslümanlar için Yüce Allah cc oruç ibadetinin sonradan kaza edilmek üzere ertelenebileceğini buyurmuştur.

 

 

 YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.