Kusmak Orucu Bozar mı?

Kusmak Orucu Bozar mı?

Kusunca oruç bozulur mu? Ağız dolusu kusmak orucu bozar mı? şeklindeki sorulara kusmanın kendiliğinden veya kasten olmak üzere meydana gelme durumuna göre cevap verilmektedir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebu Dâvud, Savm: 32; Tirmizî, Savm: 25; İbni Mâce, Savm: 16)

Kişinin kendi dilemesi ve istemesi olmadan (kendiliğinden) kusması orucunu bozmaz. Kusuntu kendiliğinde geldiğinde eğer ağız dolusu olmayıp içeriye dönerse ittifakla orucu bozmaz.

Kusuntu kişi tarafından kasten getirilince bakılır. Ağız dolusu kusmuk getirmek orucu bozar. Hanefi fukahası: “Kusma ile oruç bozulmaz. Fakat isteyerek kusması halinde ağız dolusu ise kaza etmesi gerekir”(İmam-ı Merginani, el-Hidaye) hükmünde müttefiktir. Ağız dolusu kendiliğinden gelen veya isteyerek getirilen kusmuğu mideye çevirmek orucu bozar. Kasten kusar ve bu ağız dolusu olmaz da kendiliğinden geri dö­nerse, İmam Muhammed’e göre orucu bozar; İmam Ebû Yusuf’a gö­re bozmaz. (Nehrül-Fâik – İbn Nüceym.)
Gelen kusuntu yenilen yemek veya safra ve acı su olursa, belir­tilen hükümler caridir.

Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra (kusmada olduğu gibi) yiyip içmek sadece kazayı icap ettirir, kefareti gerektirmez.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.