Misvak orucu bozar mı?

Misvak orucu bozar mı?

Oruçlu iken dişleri misvaklamak oruca zarar vermez. Oruçluya misvak kullanmak mekruh da değildir.
Âmir ibni Rebia Radiyallâhu Anh anlatıyor: “Ben Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemi, oruçlu iken misvak kullandığını sayamayacağım kadar çok gördüm.” (Buhari, Savm: 27; Ebu Dâvud, Savm: 26; Tirmizî, Savm: 29)

(Mehmed Zihni Efendi) Nimet-i İslam ilmihalinde oruçluya mekruh olmayan şeyler arasında “Misvak kullanmak” maddesine şu dipnotu düşmüştür: “Oruçlunun ağzının değişen kokusu, Allah indinde misk kokusundan  daha güzeldir.” hadis-i şerifinden dolayı Ramazan’da zevalden sonra misvak kullanılması Şafii mezhebinde mekruh ise de bizce “Oruçlunun dişlerini temizleyici şeylerin en hayırlısı misvaktir” ve “Misvakli bir namaz, misvaksiz yetmiş namazdan daha üstündür” hadis-i şeriflerine dayanarak mekruh değil, müstehaptır. Geçen hadis-i şerifte misvaklenmemeye delalet eder bir şey de yoktur. Oruçlunun ağzının değişen  kokusunun medih buyurulması onunla konuşmaktan çekinme üzere olanları bundan men etmek içindir.

Mezhep imamlarımızın misvak kullanımı ile ilgili bazı detaylar içinde içtihad yaptıklarını görüyoruz. Nitekim, oruçlu olanın su ile ıslatılmış bir misvakı kullanması İmam Ebu Yusuf’a göre mekruhtur. Fakat diğer alimlere göre, sabahleyin yahut zevalden sonra yaş ve kuru misvak kullanmakta kerahet yoktur. (İmam Şafiî’ye göre, zevalden sonra misvak kullanılması mekruhtur.)YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.