Öpüşmek Orucu Bozar mı?

Öpüşmek Orucu Bozar mı?

Boşalma ve cinsi ilişkide bulunma tehlikesi yoksa öpüşmek veya kucaklaşmak oruca zarar vermez. Nefsinden emin olmak ve fahiş (ileri derecede) olmamak şartıyla öpmek ve sarılmak mekruh değildir.  Nefsinden emin olmayanlar için eşini öpmek, boynuna sarılıp kucağına almak mekruhtur. Zira bunları yapmakla sonuçta orucun bozulmasına sebep olma ihtimali vardır. Oruçlu kimsenin eşiyle çıplak oldukları halde boyun boyuna sarılmaları, nefsinden emin olsun veya olmasın mekruhtur. Buna fahiş mübaşeret denilmektedir. Eşinin dudaklarını emmek de böyledir.

Bu öpüşme sebebiyle meni gelmedikçe oruç bozulmaz. Şehvetlenip sadece mezinin gelmesi ile de oruç bozulmaz. Fakat hanımını öpmek, okşamak, sarılma, v.s. sebebiyle erkekten ve kadından meninin gelmesi orucu bozar. İnsanın, sevdiklerinin tükrüğünü yutması, Hanefilere göre orucu bozduğu gibi kefareti de icab ettirir. Bir kimsenin şehvetle öpüşürken eşinin tükrüğünü yutması orucu bozar ve kefaret gerekir.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu eşlerin oruçlu iken ilişkilerinin sınırı için şunu belirtmiştir: “Oruçlu olan kimse orucu bozacak şeylerden kaçındığı gibi orucun sevabını azaltacak şüpheli durumlardan da kaçınmalıdır. Ramazanda oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de keffâret gerekir (Buhârî, Savm, 30). Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıyla oruçları bozulmaz. Ancak bu durumda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256).”YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.