Oruç Fidyesi

Oruç Fidyesi

Fidye, orucun yerine verilen bir bedeldir. Oruç tutmaya gücü yetmeyenler verirler. Hiçbir şekilde oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar, iyileşme ümidi olmayan hastalar ramazan ayının her günü için bir fidye verirler. Fidyenin tutarı aynen “fitre” kadardır. Fidye gıda maddesi veya para olarak verilebileceği gibi yemek olarak da verilebilir.
Fidyede ölçü, bir fakiri sabah ve akşam doyuracak miktardaki yiyecek veya onu alacak paradır. Herkes bunu, kendi günlük yediği şeylerin ortalaması miktarında vermelidir. Daha fazla verirse, daha güzel olur.
Fidye, ramazan başında verilebileceği gibi, ramazan içinde veya sonunda da verilebilir. Ramazan fidyesinin tamamı topluca bir fakire verilebileceği gibi ayrı ayrı fakirlere de verilebilir.

Kendisinin iyileşmeyeceğini sanarak fidye veren bir hasta veya yaşlı sonradan oruç tutmaya güç kazansa tutamadığı orucu kazâ etmesi gerekir.  Önceden verdikleri nâfile hükmüne geçer.
Fidye veremeyecek kadar fakir olan ve sürekli o halde kalan kimseler, yüce Allah’a istiğfar eder, bu emri yerine getiremediği için üzülür, bu da ona yeter. Çünkü Allah Teâlâ kuluna taşıyamayacağı yükü yüklemez.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.