Kardeşe Zekat Verilir mi?

Kardeşe Zekat Verilir mi?

Kardeşe Zekat Verilir mi?
En çok merak edilen soruların başında, kardeşe zekat veya fitre verilebilir mi? sorusudur. Kardeşe zekat veya fitre verilip verilemeyeceğini detaylı şekilde sizlere anlatmaya çalışacağız.
Zekat verilmeyecek kimseler bahsinde anlatıldığı üzere, kendisine zekat düşen kimse, nafakası ile yükümlü bulunduğu fakir yakınlarına zekatını veremez. Bunlar, fakir bulunan usulü (annesi, babası, dede ve nineleri ve daha yukarısı) ile fürûu (çocukları, torunları ve onların devamı) dır.
Zekat verecek kimse kardeşine zekat verebilir. Hatta kardeşi zekat alabilecek halde ise, herkesten önce ona verilmesi gerekir. Zira zekat vermeye en yakından başlanmalıdır.
Zekatı üstün olan, usül ve fürûdan başka yakın akrabaya (*) ondan sonra komşulara, ondan sonra meslektaşa, mahalle ve beldesi halkından olan kimselere vermektir.
(*) Yakın akrabadan evlası, önce muhtaç olan biraderlere (kardeşlere), sonra onların evladına, sonra muhtaç bulunan amcalara, dayılara sonra diğer yakın akrabalara, sonra komşulara vermektir. Şeyh Ebu Hafsu’l-Kebir demiştir ki: “Kişinin kendi akrabası muhtaç iken onlardan başlayıp ihtiyaçlarını gidermeden diğerlerine verdiği sadaka makbul olmaz” Yani sadaka zekat olduğuna göre farz üzerinden sakıt olsa da kendisi onun sevabına ermez. (Nimet-i İslam)

Kardeşe Fitre (Fıtır Sadakası) Verilir mi?
Fıtır sadakası (fitre) da zekatın verildiği yerlere verilir. Dolayısıyla kardeşe fitre de verilebilir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.