Koyunların Zekatı

Koyunların Zekatı

Koyun kırk tane olursa zekât nisabına ulaşmış olur. Bunun üzerinden bir yıl geçince de zekât vermek farz olur. Zekât nisbeti kırk koyunda bir koyundur. Kırktan sonra 120’ye kadar böyle devam eder. Yani 120 koyunu olan bir müslüman da zekât olarak bir koyun verir. 121 koyundan 200’e kadar iki koyun, 201’den 399 koyuna kadar üç koyun, tam 400 koyun olunca dört koyun, 400’den sonra her 100 koyun için bir koyun zekât verilir.
Keçinin zekâtı da koyun gibidir. Koyun ve keçi bir cins sayıldığından nisabın tamamlanması için birbirine ilâve edilir. Misal, bir kimsenin yirmi beş koyunuyla on beş keçisi olsa bunların toplamı kırk olduğundan bir koyun zekât vermesi gerekir. Nisab tamamlanırken koyun ve keçiden hangisi daha fazla ise zekâtın ondan verilmesi daha uygundur. Sayıları eşit olduğunda sahibi dilediğinden verir. Ancak tamamı koyun veya keçi olursa zekâtın kendi cinsinden verilmesi gerekir.

Zekât olarak verilecek koyun veya keçinin bir yaşını bitirmiş olması gerekir. Bir yaşını tamamlamamış kuzular eğer koyun varsa, zekâtta koyun gibi hesaba katılırlar.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.