Sığırların Zekatı

Sığırların Zekatı

Sığırda zekat nisabı otuzdur. Bundan azı için zekât gerekmez. Zekât nisbeti ise şöyledir:
Otuz sığırdan otuz dokuz sığıra kadar zekât olarak iki yaşına girmiş erkek veya dişi bir buzağı verilir. Kırk sığırdan altmış sığıra kadar üç yaşına girmiş erkek veya dişi bir dana verilir. Sığırların sayısı altmış bir olunca birer yaşına bitirmiş iki buzağı verilir. Sonra her otuzda bir buzağı ve her kırkta bir dana hesabı üzerine zekât verilir. Meselâ, yetmiş sığır için bir buzağı + bir dana verilir. Seksen sığır için iki dana verilir. Doksan sığır için üç buzağı verilir. 100 sığır için iki buzağı + bir dana verilir. 120 sığır için üç dana veya dört buzağı verilir.

Zekât vermek konusunda manda da aynen sığır gibidir, ikisi de aynı cinstir. Sığır ile manda karışık olunca birbirine ilâve edilir. Karışımda hangisinin sayısı daha fazla ise zekât ondan verilir. Sayıları eşit olduğunda pahalı olanların ucuzundan, ucuz olanların pahalısından verilir. Meselâ, sığır ve manda eşit miktarda ve karışık ise ve manda kıymetliyse mandanın ucuzundan, sığırın iyisinden verilir.
Zekât verilecek sığırın en az iki yaşına girmiş olması gerekir. Zekât verilecek sığırın erkek veya dişi olması far ketmez.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.