Kıran Haccı

Hac
Kıran Haccı

Kırân haccı, aynı yılın hac aylarında umre ve haccı bir ihramda birleştirmek suretiyle yapılan hacca denir. Bunun için hacceden kişi Mekke dışından gelen biri olmalıdır. Bu haccı yapana şükür kurbanı kesmek vâciptir.

Kırân haccı yapmaya niyet edenler mîkat sınırında ihrama girerken hem hacca hem de umreye birlikte niyet ederler. Mekke’ye geldiklerinde temettü’ yapanlar gibi önce umre yaparlar, ancak onlardan farklı olarak umre sa’yini bitirince tıraş olmazlar. Dolayısıyla ihramdan çıkmayıp hac ibadetlerinin icra edileceği bütün günleri ihramlı olarak geçirirler.

Bayramın ilk günü Mina’da Akabe cemresine yedi taş atıp vâcip kurbanı keserler ve tıraş olarak ihramdan çıkarlar. Buna ilk tehallül (helâl etme) denir. Ziyaret tavafından sonra ise cinsel ilişki dahil bütün ihram yasaklarından çıkarlar. Kırân haccı yapmak isteyenler şöyle niyet eder: “Allahümme inni urîdü’l-umrete ve’l-hacce feyessirhüma li ve tekabbelhüma minni.” Mânası. “Allahım! Senin rızân için umre ve haccı birlikte yapmak istiyorum. Bunları bana kolay kıl ve benden kabul et.”
Ardından telbiye söylerek ihrama girer. Umre sa’yinden sonra tıraş olmaz. Diğer bütün hususlar temettü’ haccının uygulamasıyla aynıdır. ( Temettü Haccı bölümüne bakmanızı tavsiye ederiz )

Sırasıyla Mekke’ye geliş, umre tavafı, iki rek’at tavaf namazı, zemzem içmek, Safâ ile Merve arasında yedi şavt umre sa’yi yapılır. Tıraş olunmaz, ihram devam eder. Biraz dinlendikten sonra kudüm tavafı yapılır.
Terviye günü öğle namazı ile arefe günü sabah namazı dahil beş vakit namaz Mina’da kılınır. Gece Mina’da geçirilir. Arefe günü Arafat vakfesi yapılır. Aynı gece güneş battıktan sonra Müzdelife’ye hareket edilir. Akşam ile yatsı namazları cem‘-i te’hir ile birleştirilerek kılınır.
Gece Müzdelife’de geçirilir. Bu arada yetmiş taş toplanır. Bayramın ilk günü sabah namazını müteakip Müzdelife vakfesi yapılır. Güneş doğmadan Mina’ya hareket edilir.
Mina’da sırasıyla Akabe cemresine yedi taş atılır. Vâcip olan şükür kurbanı kesilir. Tıraş olunarak ihramdan çıkılır. Mümkünse aynı gün Mekke’ye inilerek ziyaret tavafı yapılır. İki rek’at tavaf namazı kılınır, zemzem içilir, dua edilir. Bütün ihram yasakları (cinsel ilişki dahil) kalkar.
Hemen Safâ ile Merve arasında yedi defa hac sa’yi yapılır. Hac sa’yi istenilirse kudüm tavafından sonra da yapılabilir. Mekke dışından gelenler Mekke’den ayrılacakları zaman vedâ tavafı yaparlar.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.