Bayram Namazı

Bayram Namazı

Dini yönden yılda iki bayram vardır: Birincisi Ramazan Bayramı olup üç gündür. İkincisi Kurban Bayramı olup dört gündür. İslâmî kardeşliğin perçinlendiği bu mübarek günler, müslümanların sevinç ve mutluluk günleridir. Nitekim Hz. Peygamber Mekke’den Medine’ye hicret ettiği zaman, Medinelilerin iki bayramı olduğunu öğrendi. Medineliler bu bayramlarında oyun oynar ve eğlenirlerdi. Bu durumu gören Hz. Peygamber (s.a.v.) Allah Teâlâ size kutladığınız bu iki bayrama bedel olarak daha hayırlısını, Ramazan Bayramı ile Kurban bayramını lûtuf olarak vermiştir. ” (Ebû Davûd, Salat 239, Neseî, I’deyn, 1; Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 103, 178)
Her iki bayram gününde de iki rekat namaz kılınması vaciptir. Bayram namazlarının, diğer namazlardan tek farkı, her rekatta getirilen üç ziyade tekbirdir.
Bayram namazı, bayram günü güneş doğduktan ve kerahet vakti geçtikten sonra başlar, aynı günün zeval vaktine kadar devam eder. Yani, güneşin doğusundan yaklaşık 45 dakika sonrasından itibaren, öğle namazı vaktinden yaklaşık 40 dakika öncesine kadarki zaman birimi, Bayram gününde bayram namazı vaktidir.
Hutbe konusu dışında, Cuma namazı için şart kabul edilen her şey, bayram namazları için de şarttır. Bayram namazlarında hutbe okumak sünnettir.

Bayram namazının kılınışını öğrenmek isteyenler Bayram Namazı Nasıl Kılınır sayfamıza bakar mısınız?

BAYRAM ADABI

Ramazan bayramında, Bayram namazından önce if­tar etmek. Yani Ramazan ayı boyunca alışılagelen usu­lü bozarak Ramazan Bayramı sabahı, imsaktan sonra bir şeyler yiyip öylece namaza gitmek. Kurban bayra­mında ise Bayram namazından sonraya kadar hiçbir şey yemeyip, mümkünse kesilecek kurban eti ile o gü­nün yiyeceğine başlamak.
Ramazan Bayramı namazından önce fitre vermek. İmkan oranında bolca sadaka vermek, fakirlere yardım etmek, öksüzleri kollamak
Gusletmek, ağız ve diş temizliğini yapmak, güzel ko­ku sürünmek. En güzel ve en temiz elbiseyi giyinmek. Bayram namazına, mümkünse yürüyerek gitmek ve dönmek. Namaza gidiş ve dönüş yollarını değiştirmek.
Bayram günü erkence uyanıp, erkence namaza git­mek. Yolda karşılaşılan kimselere güler yüz göstermek. Namaz kılınacak yere ulaşıncaya kadar gizlice tekbir getirmek.

Şimdi de Bayram Namazı ve kılınışı ile ilgili videomuzu seyredelim:YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.