İstihareye Yatmak

İstihareye Yatmak

İstihare namazı, kendisi hakkında bir şeyin hayırlı olup olmadığını ilahi bir işaretle öğrenmek isteyenlerin kıldığı namazdır. Yatsı namazı kılındıktan sonra 2 rekat olarak kılınır. Bu namazdan sonra Resulullah (s.a.v.) Efendimizin tavsiye ettikleri istihare duası yapılır.
İstihare namazının kılınışı ve istihare duası için şu sayfamıza göz atınız: İstihare Namazı Nasıl Kılınır
İstihare duasını müteakip, duasını bitirmeden, hayırlı olup olmadığını öğrenmek istediği şey hususunda Allah’a yalvararak, bu konuda Rabbul âleminden ilahi bir işaret ister.

Duayı bitirdikten sonra kimseyle konuşmadan besleme çekerek sağ omuzu üzerine kıbleye karşı yatar. Rüyada beyaz ve yeşil renkler görürse bunlar öğrenmek istediği konunun hayırlı olduğuna, siyah ve kırmızı renkler görürse bunlar da öğrenmek istediği konunun hayırlı olmadığına işaret demektir. Rüyada bir işaret alınmamışsa istihare namazı yedi gece tekrarlanır.
Rüyaya yatmak, yatıp rüya görmek şart değildir. Hayırlı ve sevaplı olduğu kesin olarak bilinen bir konuda istihâreye gerek kalmaz. İstihare namazının hedefi, yapılacak işin hayırlısını istemek ve işi Allah’a havale etmektir. Birinci defada bir karara varılamaması durumunda biraz önce de belirtildiği üzere aynı işlem yedi defa tekrar edilir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.